جهیزیه

نویسنده 

جهیزیه یا جهاز به دارایی و مالی گفته می‌شود که عروس در هنگام ازدواج به خانهٔ مشترک می‌برد. در حالت کلی جهیزیه می‌تواند شامل پول، جنس و یا مِلک باشد. در برخی جوامع، جهیزیه بیشتر شامل اسباب و لوازم خانه‌است. درعرف و فرهنگ عامه، جهاز مفصل موجب احترام بیشتر عروس می شود. جهاز یا جهیزیه در ایران معمولاً شامل سرویس کامل اثاثیه مورد نیاز برای یک زندگی دو یا سه نفره ا

 

جهیزیه برای کمک به جوانان

تهيه جهيزيه يکي از بنيادي‌ترين مشکلات خانواده‌هاي ايراني به هنگام ازدواج دختر است. پدر و مادرهايي که پس از پذيرش داماد، دخترشان را براي زندگي مشترک آماده کرده‌اند، پس از دوره نامزدي يا پيوند زناشويي، به تکاپو مي‌‌افتند که جهيزيه تهيه کنند؛ اما خريد همين جهيزيه که بايد به هدف آغاز زندگي نو دو جوان باشد سد زندگي جوانان شده است.
گاهی جوانان با چشم‌داشت‌هاي بي‌جا و درخواست وسائل غيرضروري، خانواده‌ها را زير فشار مي‌گذارند و از سوي ديگر، خانواده‌ها نيز با چشم‌وهمچشمي، بر درخواست‌هاي بي‌مورد جوانان دامن مي‌زنند ولی دکتر کيومرث شهري، استاد دانشگاه در باره جهيزيه، مي‌گويد که فرهنگ جهيزيه در ايران و بسياري از کشورها وجود دارد. او فايده‌هاي جهيزيه را چنین می گوید: «در سود جهيزيه بايد گفت که به زن‌وشوهر جوان کمک مي‌‌شود که با يک‌ آسايش نسبي، زندگي خويش را آغاز کنند و بکوشند، کم‌کم روي پاي خود بايستند.» البته بسيار پيش مي‌آيد که تهيه جهيزيه به اختلاف خانوادگي تبديل مي‌شود؛ که برآمده از نبود الگوي خريد جهيزيه است. به سخن ديگر، موردهاي جهيزيه روشن نيست و هر خانواده براي خود الگويي جداگانه دارد.

 ملاک خرید جهیزیه

انتظار نداشته باشید خانه شما از همان اول همانقدر شیک و مجهز و کامل باشد که خانه پدر و مادرتان بعد از ده ها سال زندگی مشترک به آنجا رسیده. وسایل ضروری جهیزیه وسایلی است که نبودش یعنی ایجاد مشکل برای زندگی زوج. به جز آن، هر چیزی که اضافه خریده شود یا تجمل است یا اسراف. در تهیه جهیزیه ملاک اصلی باید کیفیت و مرغوبیت کالا باشد نه فقط زیبایی آن. یادتان باشد که خرید جهیزیه قرار است شروع یک زندگی را آسان تر کند، نه اینکه سدی باشد برای آغاز آن و ساده زندگی کردن منافاتی با رفاه ندارد، آسایش هم که اصلاً در سایه ی ساده زندگی کردن است.

 

مشكل خانواده‌ها

خريد جهيزيه و فراهم‌آوردن لوازم بايسته يک زندگي با توجه به فرهنگ چيره بر جامعه؛ و همچنين قيمت‌هاي سرسام‌آور برخي از کالاها، دغدغه و مشکل بسياري از خانواده‌هاست.
بسياري از خانواده‌ها براي تهيه جهيزيه‌ آبرومند، زيربار وام‌هاي سنگين مي‌روند و ناچار مي‌شوند، پس از ‌فرستادن دخترشان به زندگي نو، تا سال‌ها، بدهي‌هاي مربوط به خريد وسايل و لوازم جهيزيه‌ را پرداخت کنند. تامين هزينه‌هاي جهيزيه، براي تشکيل زندگي مشترک ضروري است و بر پايه پژوهش‌هاي انجام شده، مبلغ آن از 10 ميليون تا 80 ميليون تومان برآورد مي‌شود.

 

خريد جهيزيه از تخفيفياب عروس و داماد

 سفارش تیزر تبلیغاتی پذیرفته می شود

 

جهیزیه , خرید جهیزیه , لوازم جهیزیه , فلسفه جهیزیه , اقلام جهیزیه , هزینه جهیزیه

  • نام: سایت عروس و داماد
  • تخفیف برای مشتریان سایت عروس و داماد: -
  • نشانی: سعادت آباد
  • شماره تماس: 22095893

آگهی‌های ویژه و فوری

جستجو در آگهی ها

دانستنی‌های زندگی

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

چهارشنبه, ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
چهارشنبه, ۱۸ سبتامبر ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است