از ازدواج اشخاص سياسي تا خاطرات شيرين عقد

12 ارديبهشت 1396
نویسنده 

نبش كوچه احمدي میدان رسالت مي‌توانيد تابلو دفترخانه 108 قاضي طباطبايي را ببينيد؛ دفترخانه‌اي كه در طول 30 سال گذشته شاهد ازدواج فرزندان و اعضاي خانواده اشخاص مهم كشور بوده است.

به گزارش سایت عروس و داماد به نقل از همشهری محله، اين دفتر خانه بيش از 30 سال پيش با اجازه و پشتيباني امام خميني(ره) افتتاح شد و تاكنون فعاليت خود را با حضور نوه آيت‌الله ‌قاضي طباطبايي ادامه داده است. «سيد محمد صادق قاضي طباطبايي» درباره نحوه روي آوردنش به اين شغل مي‌گويد: «‌پدرم بسيار دوست داشت كه من در قم بمانم و در حوزه علميه ادامه تحصيل بدهم ولي من دوست داشتم به تهران بيايم و در اينجا در زمينه ثبت ازدواج فعاليت كنم. براي همين قبل از اينكه به تهران بيايم نزد امام(ره) رفتم و از ايشان كسب تكليف كردم. از آنجايي كه امام(ره) هميشه به من لطف داشت من را تشويق كردند كه به خواسته‌ام عمل كنم و به تهران بيايم. وقتي به تهران آمدم در همين خيابان مشغول كار شدم و دفتر ثبت ازدواج راه‌اندازي كردم.» او ادامه مي‌دهد: «‌از آن زمان تاكنون در اين شغل فعاليت مي‌كنم و خطبه عقد بسياري از چهره‌هاي مطرح و مسئولان كشور را خوانده‌ام.»

 

خواسته امام(ره) از عروس و داماد

اين عاقد مطرح و مردمي منطقه ما درباره ازدواج و شرايط عقد مي‌گويد: «‌ازدواج امر مقدسي است تا افراد از تنهایی خارج شده و به سمت تشكيل زندگي پيش بروند؛ به همين خاطر اسلام ازدواج را وسيله تكامل انسان مي‌داند که از ارزش و اهميت بسيار بالايي برخوردار است.» او ادامه مي‌دهد: «‌برخلاف آن چيزي كه در اين سال‌ها در ميان خانواده‌ها و جوانان رواج پيدا كرده، مستحب است كه عقد را در شب انجام دهند و همچنين عروسي نيز بايد در شب برگزار شود. همچنين بنا به گفته پيامبر اكرم(ص) دادن وليمه نيز در عروسي مستحب است و بايد آن را به جا آورد.» او درباره اعمال قبل از عقد مي‌گويد: «‌بسياري از عاقدان مي‌دانند كه در اسلام آمده كه قبل از قرائت عقد توسط عاقد، خطبه‌اي شامل حمد پروردگار خوانده شود و سپس براي خوشبختي و سعادت زوجين دعا خوانده شود. به‌خاطر دارم كه امام(ره) هميشه قبل از خواندن خطبه عقد براي زوجين دعايي مختصر مي‌خواند و تنها به آنان يك كلمه مي‌گفت و از آنان مي‌خواست كه با يكديگر بسازند. اگر اين جمله به ظاهر كوتاه را بشكافيم مي‌توانيم به مفاهيم بسياري دست پيدا كنيم كه از جمله آن تكيه‌گاه بودن زوجين براي يكديگر است.»

 

ازدواج با عقل، ادامه با عشق

مهم‌ترين توصيه و نكته اين عاقد دنيا ديده براي زوج‌ها ازدواج با عقل و ادامه زندگي با عشق است. او مي‌گويد: «‌واقعيت ازدواج غير از خيالات و تصورات اغلب زن‌ها است. بسياري از زن‌ها در ذهن خود يك مرد خيالي را به تصوير مي‌كشند و آن را پرورش مي‌دهند. به همين خاطر وقتي ازدواج مي‌كنند و مي‌بينند همسرشان همان مرد تصوراتشان نيست، در زندگي با مشكل مواجه می‌شوند، براي همين است كه به زوج‌ها توصيه مي‌كنم كه با عقل ازدواج كنند و سپس زندگي‌شان را با عشق ادامه دهند.»

 

از مهريه 2 هزار تايي تا مهريه بي‌سكه

يكي از مهم‌ترين نكات ازدواج تعيين مهريه است كه اين موضوع در سال‌هاي اخير مسائل بسياري به همراه داشته است. تجريه بارها ثابت كرده كه مهريه‌هاي سنگين هيچ‌گاه ضمانتي براي خوشبختي نبوده و در مقابل مهريه‌هاي كم نيز دليلي براي ثبات زندگي نبوده است. قاضي طباطبايي مي‌گويد: «‌من به‌عنوان كسي كه سال‌هاست در امر ازدواج فعاليت دارد، مي‌گويم كه هيچ‌گاه مهريه سنگين موجب دوام ازدواج و خوشبختي زوج‌ها نمي‌شود و در مقابل در خيلي از موارد نيز موجب بي‌ثباتي ازدواج‌ها شده است. به نظر من موفق كسي است كه به هنگام سوء‌تفاهم و مشكلات به جاي سرزنش و تهديد به اجرا گذاشتن مهريه، به دنبال راهكاري براي حل مشكل باشد و بتواند زندگي‌اش را نگه دارد.» او ادامه مي‌دهد: «‌من در اين دفترخانه ازدواج‌هايي با مهريه‌هاي 2 هزار سكه‌اي داشته‌ام و در مقابل هم ازدواج‌هايي بدون مهريه ثبت كرده‌ام و معتقدم خوشبختي در مهريه بالا نيست. البته در سال‌هاي اخير تمام مهريه‌ها به سمت يكسان شدن و تعداد 110 سكه پيش رفته است. بسياری از افرادي كه من عقد آنها را خوانده‌ام يا بدون مهريه بودند و يا مهريه پایيني داشته‌اند.»

 

ثبت 10 هزار ازدواج

در دفترخانه قاضي طباطبايي بيش از 10 هزار ازدواج در طول 30 سال ثبت شده است. او در اين باره مي‌گويد: «‌من از همان ابتدا عاشق كارم بودم زيرا دوست داشتم كه در بهترين لحظات زندگي مردم همراهشان باشم. من در طول اين سال‌ها افتخار خواندن خطبه عقد خانواده امام، رئيس جمهورهاي مختلف، فرزند رئيس مجلس و فرزندان وزرا و وكلاي كشور را داشتم.» او كه از قرائت خطبه طلاق در دفترش پرهيز مي‌كند، مي‌گويد: «‌خوشبختانه من در طول اين سال‌ها هميشه شاهد ازدواج مردم بودم و شايد تاكنون 5 خانواده براي طلاق به اينجا مراجعه كرده باشند كه آنها را نيز سعي كردم با نصيحت و صحبت راهنمايي كنم و مانع از جداييشان شوم.»

 

خاطرات شيرين از زبان عاقد

يكي از بهترين خاطرات اين عاقد مطرح منطقه ما، مراسم عقدي است كه در آن عروس ضمن ازدواج، پدرش را نيز بعد از سال‌ها پيدا كرد. قاضي طباطبايي در تعريف ماجرا مي‌گويد: «‌چند سال پيش به مجلس عقدي دعوت شدم تا خطبه عقد زوجي را بخوانم. وقتي در مجلس از زوجه مدارك شناسايي پدرش را خواستم، خانواده او عنوان كردند كه پدر عروس درگذشته است. به همين خاطر از آنان خواستم تا مدرك فوت و يا هر مدرك ديگري دال بر صحت اين موضوع را ارائه دهند كه آنان بعد از كلي مشورت و معطلي عنوان كردند كه پدر عروس در زندان است. من از آنان خواستم تا نام زندان و دليل زنداني شدن پدر عروس را بگويند كه آنان نيز علت را توضيح دادند و گفتند زماني كه اين دختر متولد نشده بود، پدر و مادر از يكديگر جدا شده و اكنون پدر در زندان است.» او ادامه مي‌دهد: «‌من با يكي از دوستانم در زندان قصر تماس گرفتم تا صحت ماجرا را مطلع شوم و او بعد از بررسي‌هاي لازم عنوان كرد كه پدر عروس مدتي پيش براي مرخصي از زندان خارج شده است. وقتي اين موضوع را شنيدم نشاني پدر عروس را از او گرفتم تا بتوانم به نزدش بروم. بعد از كلي صحبت با خانواده عروس به همراه 2 برادر عروس به منزل پدرشان رفتيم. وقتي به آنجا رسيديم و با پدر مواجه شديم، ماجرا را براي او بازگو كرديم. يكي از پسران پدر را در آغوش كشيد و گريست ولي ديگري از اين كار امتناع كرد. از پدر عروس خواستيم با ما همراه شود و در مجلس عقد دخترش حاضر شود. او بسيار استقبال كرد و با ما راهي مجلس عقد شد.» قاضي طباطبايي عنوان مي‌كند: «‌پدر كه تاكنون دخترش را نديده بود بسيار مشتاق ديدار بود. وقتي به منزل عروس رسيديم، آشوبي در منزل به پا شد اما دختر كه تاكنون پدرش را نديده بود بسيار متأثر شد و پدرش را به آغوش كشيد. بعد از آرام شدن مجلس، خطبه عقد با رضايت پدر خوانده شد و خانواده راهي مراسم شدند. عروس در پايان مراسم جمله‌اي به من گفت كه در طول اين سال‌ها آن را فراموش نكردم. او گفت: «‌شما امشب هم من را عروس كرديد و هم پدردار و من بابت اين موضوع ممنونم.»

 

مهريه كم و مهر زياد

از قاضي طباطبايي درباره ازدواج‌هاي فرزندان مسئولان كشور مي‌پرسيم. او مي‌گويد: «‌تقريباً اغلب مسئولاني كه براي ازدواج فرزندانشان به من مراجعه مي‌كنند به مهريه كم و زياد معتقد نیستند و من تقريباً به خاطر ندارم كه در ازدواج‌هاي اين افراد مهريه زيادي ثبت كرده باشم. اين افراد در ازدواج‌هاي خود به مهريه‌هاي زياد و يا شروط خاص اعتقادي ندارند و سعي مي‌كنند بر اساس موازين شرعي ازدواج كنند.» او ادامه مي‌دهد: «‌به خاطر دارم كه امام(ره) نيز براي ازدواج دخترش نه مهریه سنگين و نه شرط خاصي گذاشت و عقد آنان برخلاف عقدهاي امروزي در سادگي كامل برگزار شد.» اين عاقد مطرح منطقه درباره نحوه حضور افراد مطرح و سرشناس كشور در دفترخانه‌اش مي‌گويد: «‌بيشتر مواقع وقتي قرار است عقد فرزندان افراد مطرح كشور را بخوانم به منزل آنان مي‌روم؛ اما در مواردي هم كه آنان به دفترخانه‌ام مراجعه كردند هيچ‌گاه محافظي همراهشان نبوده است. آنان نيز مانند تمام مردم سعي مي‌كنند در روز ازدواج فرزندانشان اوقات شاد و خوبي داشته باشند.»

 

اختلاف داماد و مادرزن

او يكي از به يادماندني‌ترين خاطراتش را مربوط با مادر زن و دامادي مي‌داند كه بر سر مهريه با يكديگر اختلاف پيدا كردند. او در بيان اين خاطره مي‌گويد: «‌به ياد دارم در يكي از روزهاي پاييزي بود كه يكي از دوستان قديمي با من تماس گرفت. پس از آنكه زماني را معين كرديم او به همراه جواني كه قرار بود با دخترش ازدواج كند در محضر حاضر شدند. دوست قديمي از من خواسته بود علاوه بر ارائه معرفينامه براي آزمايشات مربوط به ازدواج تا قبل از اجراي مراسم عقد كمي در مورد زندگي مشترك با آنها صحبت كرده و نصيحت‌شان كنم.» او ادامه مي‌دهد: «‌در لابه لاي صحبت‌ها متوجه شدم، داماد جوان از تعيين مقدار مهريه ناراحت است. از سوي ديگر راه به جايي ندارد از يك طرف از علاقه به وجود آمده نمي‌توانست فاصله بگيرد از طرف ديگر هم نمي‌توانست بحث مهريه را عنوان كند. متوجه شدم بحث مهريه چندبار ميانشان اختلاف انداخته و مادر عروس عنوان كرده است مهريه دخترش بايد 1000 سكه باشد در غير‌اينصورت با اين وصلت موافقت نخواهد كرد. من به آنها از روي خيرخواهي مهريه‌اي به ميزان 500 سكه‌اي پيشنهاد دادم. عروس جوان پذيرفت و داماد نیز خوشحال شد. آنها رفتند و بعد از گذشت مدتي پدرعروس تماس گرفت و از من گله و شكايت كرد.» قاضي طباطبايي مي‌گويد: «‌هرچه با آنهاصحبت كردم فايده‌اي نداشت بالاخره در روز تعيين شده، ازدواج آن زوج جوان با تعيين 1000 سكه به‌عنوان مهريه انجام شد؛ اما همين كه اختلافات بعد از مراسم عقد شروع شد متوجه شدم به دليل ناراحتي‌هاي بيش از حد، مرد جوان و همسرش به‌طور قانوني در دفترخانه اسناد رسمي حاضر شده‌اند و دختر جوان مهريه‌اش را بخشيده است تا بتواند فضاي زندگي را آرام كند ولي خانواده‌هايشان به دليل اين اتفاق با يكديگر قهر هستند. چند سالي بعد نوبت به ازدواج دختر دوم خانواده رسيد آنها دوباره نزد من آمدند. طبق معمول ميزان مهريه را سؤال كردم. پدر و مادرعروس گفتند: «ميزان مهريه را از عروس سؤال كنيد.» داماد دوم آنها معلم بود. عروس جوان با اشتياق مهريه‌اش را 300 سكه عنوان كرد. مشغول نوشتن سند عقد بودم كه متوجه شدم مادرعروس از روي صندلي‌اش بلند شد و مخالفتش را اعلام كرد. اختلاف بالاگرفت و مادرعروس اصرار داشت بايد مهريه 1000 سكه باشد. از اصرارهاي زياد اين زن براي مهريه بالاي دخترانش متعجب شده بودم.» او ادامه مي‌دهد: «‌با وساطت بزرگان حاضر در دفترخانه داماد مهريه 800 سكه‌اي را پذيرفت. مادر عروس هم با اصرار فاميل اين مقدار را قبول كرد. خواستم شروع به خواندن خطبه كنم كه ناراحتي عجيبي در چهره داماد ديدم. بالاخره داماد طاقت نياورد و از جا برخاست و گفت: «مهريه بايد همان 300 سكه باشد در غير‌اين صورت حاضر به ازدواج نيست»؛ با اظهارات داماد، مادرزن آشفته شد و جنجالي برپا شد. جنجالي كه در آخر با به هم خوردن مراسم پايان گرفت. فرداي آن روز با وضعيت ناراحتي عقدشان را با قرار 300 سكه انجام دادم. داماد جوان براي عذرخواهي نزد مادرزن رفت تا كدورت‌ها برطرف شود. اما مادرعروس رويش را برگرداند و در برابر تمام مهمانان شروع به گريستن كرد.»

 

هزينه دفاتر ثبت ازدواج

در سال جديد تعرفه جديد ثبت ازدواج در دفاتر ثبت ازدواج اعلام شد. بر اساس اين تعرفه كه مورخ 12 مرداد سال 94 اعلام شد، حق‌التحرير ثبت ازدواج و ثبت طلاق رجعي و بائن، يك ميليون و 900 هزار ريال (190هزارتومان) است. همچنين در ابلاغيه سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، حق‌التحرير ثبت رجوع، بذل مدت و فسخ نكاح، مبلغ 300 هزار ريال (30هزارتومان) تعيين شده است. طبق تعرفه جديد، دفاتر ازدواج و طلاق براي اجرائيه، اخطاريه و رونوشت مبلغ 200 هزار ريال معادل 20 هزار تومان دريافت‌ مي‌كنند.

 

منبع: همشهری محله

آگهی‌های ویژه و فوری

جستجو در آگهی ها

دانستنی‌های زندگی

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

چهارشنبه, ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
چهارشنبه, ۱۸ سبتامبر ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است