دانستنی‌های زندگی

پیشگیری از ایدز با ایجاد شرایط ازدواج

19 آذر 1395
نویسنده 

فرماندار شهرستان رزن ترویج ازدواج آسان و فراهم کردن شرایط ازدواج برای جوانان را از راه‌های مقابله با ایدز دانست. ایدز پیچیده ترین بیماری قرن است که طی سال های اخیر، بیشتر از طریق رابطه جنسی منتقل شده است.

به گزارش سایت عروس و داماد به نقل از ایسنا، منطقه همدان، فتحعلی حسینی در همایش پیشگیری از ایدز شهرستان رزن، با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی در زمینه بیماری ایدز گفت: تعامل، همکاری و مشارکت همگانی همه مسئولان و دستگاه‌های مرتبط با سلامت جامعه به منظور حفظ سلامت و ارتقاء سطح بهداشت و درمان این امر، تأثیر بالایی در کاهش آسیب‌های اجتماعی و کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها به ویژه بیماری ایدز در جامعه دارد.

وی یکی از راه‌های مهم برای مقابله با این بیماری مهلک را ازدواج آسان و فراهم کردن شرایط ازدواج برای جوانان و پایبندی به اصول اخلاقی و اعتقادی بیان کرد.

حسینی رعایت و پایبندی به مسائل شرعی و اخلاقی در پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز را بسیار تأثیرگذار دانست و اظهار کرد: مصرف موادمخدر و مشروبات الکلی و از بین بردن قبح فعالیت‌های جنسی نامشروع یکی از نتایج تهاجم فرهنگی است که می‌تواند دستاوردی خطرناکی مانند شیوع ایدز داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: ایدز تنها مشکل بهداشتی و درمانی نیست بلکه به عنوان پدیده اجتماعی محسوب می‌شود که زندگی فرد مبتلا و اطرافیان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان رزن نیز در ادامه ضمن بیان اهداف این همایش خویشتنداری و رعایت آموزه‌های دینی را را گام نخست در پیشگیری از ایدز دانست و گفت: بیماری‌های واگیرداری از قبیل ایدز، سل و هپاتیت که رابطه مستقیم با اعتیاد و روابط جنسی حفاظت نشده دارد، از تهدیدکننده‌های اصلی سلامت جامعه محسوب شود.

سیدمهدی حسینی تصریح کرد: ایدز از طریق خون و فرآورده‌های خونی، رفتارهای پرخطر جنسی و از طریق مادر در هنگام زایمان و شیردهی منتقل می‌شود و با وارد شدن در گلبول‌های سفید خون که نقش دفاع از بدن را دارند، جایگزین شده و می‌تواند پنج تا ۳۰ سال داخل این گلبول بدون اینکه آسیبی به بدن برساند، رشد و تکثیر کند و در نهایت گلبول سفید قدرت دفاعی خود را از دست می‌دهد و با اختلال در سیستم دفاعی بدن در مقابل کوچک‌ترین بیماری از پای در می‌آید.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از مباحث بسیار حساس در مورد مسأله ایدز، آموزش و آگاهی افراد در مورد ابتلا و پیشگیری از این بیماری است، افزود: در علم پزشکی هیچ بیماری به اندازه ایدز پیچیده نیست که تمام زمینه‌های علمی، اجتماعی، اقتصادی و ... را دربرگیرد.

حسینی به جنبه‌های بالینی بیماری ایدز و ویزگی‌های این بیماری و همچنین داروهای مربوط به آن اشاره کرد و در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: زمانی‌که گروهی از افراد خواسته یا ناخواسته به بیماری ایدز مبتلا می‌شوند، ضرر ناشی از آن تمام جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی در این همایش نیاز اصلی مبتلایان به ایدز در این شهرستان را تشکیل یک سازمان مردم نهاد دانست و عنوان کرد: این سازمان می‌تواند نقش اساسی در بیان مشکلات و انعکاس درخواست‌های مبتلایان به این بیماری به مسئولان داشته باشد.

 

کلمات کلیدی: ازدواج آسان , ایدز , ازدواج

آخرین آگهی‌های ثبت شده

رپرتاژ آگهی‌ها

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

سه شنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
سه شنبه, ۱۸ جون ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است