7 باور نادرست در زندگي مشترک

نویسنده 

خراسان/«من و همسرم بايد در همه زمينه ها هم نظر باشيم وگرنه زندگي مان تلخ خواهد شد» «من و او بايد عاشق يکديگر باشيم يعني به خاطر يکديگر دست به هر کاري بزنيم» «من و همسرم بايد هيچ وقت از يکديگر ناراحت نشويم يعني اصلا مشکلي نداشته باشيم که از هم ناراحت شويم»

 

اين جملاتي که خوانديد، باورهاي بعضي زن و شوهرها در روزها و ماه هاي ابتدايي زندگي مشترک شان است. باورهايي که از نظر آن ها لازمه يک زندگي مشترک موفق و شيرين است در حالي که اين باورهاي خطرناک ممکن است آينده زندگي مشترک يک زن و شوهر را تهديد کند. «زندگي مثبت» مي نويسد: اگر عمر زندگي مشترک تان کمتر از 5 سال است و فکر مي کنيد زندگي مشترک تان با شکست مواجه شده است چون شما و همسرتان «قوانين» مشخصي را دنبال نمي کنيد يا «استانداردهاي» مشخصي براي زندگي تان نداريد، ادامه اين مطلب را بخوانيد که در آن به 7 مورد از رايج ترين و در عين حال خطرناک ترين باورها درباره زندگي زناشويي، اشاره مي شود.

 

بايد هميشه هم نظر باشيم

اين باور را از ذهن تان پاک کنيد که يک زندگي مشترک عالي به نزديکي کامل ذهن زوجين وابسته است زيرا شما هيچ وقت نمي توانيد اطراف تان را از دريچه چشم همسرتان ببينيد چون شما دو انسان کاملا متفاوت از هم هستيد. شما از لحاظ ژنتيکي، فيزيولوژيکي، رواني و سابقه خانوادگي با هم متفاوت هستيد و نمي توانيد با شبيه هم فکر کردن، مشکلات موجود در رابطه تان را حل کنيد. تلاش براي از بين بردن تفاوت هاي اساسي ديدگاه ها هم غيرطبيعي است و هم خطرناک. از اين تفاوت ها نهايت استفاده را ببريد تا به کمال بيشتري دست يابيد.

نبايد هيچ مشکلي داشته باشيم

مانند بعضي ها فکر نکنيد که بدون حل اختلاف هايتان، نمي توانيد با همسرتان خوشحال باشيد. 90 درصد مشکلات در روابط حل نشدني هستند! مسائلي وجود دارد که شما و همسرتان با آن ها مخالفيد و مخالف خواهيد ماند. چرا نمي توانيد يک بار براي هميشه اين مسائل را حل کنيد؟ چون براي اين کار، لازم است يکي از شما ارزش ها و نظراتش را قرباني کند. به راحتي مي توانيد اختلاف ها را بپذيريد و به «احساساتي يکدست» برسيد حتي اگر بر سر موضوعي نمي توانيد هم نظر باشيد.

بايد در همه حال احساساتم را بگويم

اين گونه تصور نکنيد که يک رابطه خوب به شما اجازه مي دهد تمام احساسات تان را بروز دهيد. بيرون ريختن حرف هاي دلتان شادي و احساسي خوب به شما مي دهد؛ اما وقتي در زماني نامناسب، حرفي نامناسب از دهان تان بيرون بيايد، احتمال خراب کردن هميشگي رابطه تان وجود دارد. بنابراين قبل از اين که حرفي به زبان بياوريد که پشيمان شويد، لحظه اي به حرفي که مي خواهيد بزنيد فکر کنيد. حرف هايي که در چنين مواقعي زده مي شود خيلي وقت ها احساس واقعي ما نيستند و نبايد مطرح شوند مخصوصا اگر مخرب باشند.

عشق اوليه مان نبايد فروکش کند

اين تصورات را کنار بگذاريد که يک رابطه مناسب بين زوجين نيازمند داستان هاي عاشقانه زيادي است. قبول داريم زندگي شما و همسرتان بايد سرشار از عشق باشد؛ اما بچه بازي در نياوريد و انتظار يک رابطه عاشقانه غيرواقعي که فقط در فيلم ها نظيرش را ديده ايد، نداشته باشيد! واقعيت اين است که در دنياي واقعي، عاشق بودن مثل عاشق شدن نيست. عاشق شدن فقط مرحله اول عشق است و باقي ماندن در اين مرحله تقريبا غيرممکن. در يک رابطه پخته و بالغ، زوج از مرحله شيدايي گيج کننده به مرحله عشقي عميق تر و ايمن تر مي رسند. اين اشتباه رايج را مرتکب نشويد که بعد از فروکش کردن عشق آتشين اوليه، ديگر عاشق نيستيد! لازم نيست براي تجربه اين سطح از عواطف و احساسات رابطه جديدي را شروع کنيد. ياد بگيريد که چطور به پيشرفت تان ادامه دهيد، وارد مرحله بعدي عشق شويد و تجربيات متفاوت اما غني تري به دست آوريد.

بايد علايق مشترک بي شماري داشته باشيم

اين هم اشتباه است که تصور کنيد که يک رابطه خوب نيازمند علايق بي شماري است که تا ابد زوج را کنار هم نگه دارد. اين که علاقه و فعاليت هاي مشترک تان زياد نيست، هيچ ضرري براي رابطه شما و همسرتان نخواهد داشت. اگر خودتان را مجبور مي کنيد که مدام در فعاليت هاي مشترک شرکت کنيد و نتيجه اي جز استرس، تنش و سردرگمي ندارد، اين کار را نکنيد. البته بايد از همان علايق مشترک تان که تا به حال آن ها را شناخته ايد، نهايت استفاده را ببريد اما نبايد بي نهايت کارهايي باشند که جزو علايق هر 2 نفرتان محسوب شود.

نبايد همسرم اشتباه کند

اين جمله را فراموش کنيد که يک رابطه عالي بعد از اشتباه يکي از طرفين، باقي نخواهد ماند. هيچ فردي کامل نيست. تا زماني که اشتباهات همسرتان همراه با سوء استفاده از شما نبوده و مخرب نباشد، مي توانيد ياد بگيريد با آن ها کنار بياييد و به زندگي تان ادامه دهيد البته بايد براي اصلاح آن ها تلاش کنيد. با اين حال به جاي متمرکز شدن بر کمبودهاي همسرتان، خصوصياتي از او را که اوايل برايتان جذاب بود به ياد آوريد.

هيچ وقت نبايد بحث کنيم

اين اشتباه است که فکر کنيد يک رابطه خوب، يک رابطه مطلقا مسالمت آميز است. از بحث کردن نترسيد و اگر فکر مي کنيد اين کار نشانه ضعف و به هم خوردن رابطه است، بدانيد در سالم ترين رابطه ها هم زوج ها بحث مي کنند. اگر درست بحث کنيد، در خيلي مواقع باعث بهبود روابط مي شود چون تنش ها مشخص مي شود و بعد از آن آرامش و صداقت حکمفرما خواهد شد.

 

منبع: خراسان

آخرین آگهی‌های ثبت شده

رپرتاژ آگهی‌ها

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

سه شنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
سه شنبه, ۱۸ جون ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است