نکات زناشویی برای بانوان

نویسنده 

ابن سينا مي‌گويد اگر کاهش ميل جنسي به علت بيماري است بايد آن را علاج نمود و از خوردن غذاي بيش از اندازه خودداري و براي تقويت میل جنسي از غذاهاي مناسب زير بدون زياده‌روي و افراط بعد از حمام رفتن استفاده نمود.

 

حبوبات شامل نخود، باقلا، لوبيا و مغز ميوه‌ها (پسته-فندق) تخم خربزه، تخم کتان، کنجد، فلفل، زنجبيل، دارچين، ثعلب، پياز، هويج، ماهي (اوزون برون) خاويار، تخم پرندگان، عسل، زعفران، انگور شيرين، گوشت گوسفند آب پز نر همراه با نخود و پياز، آش (شلغم- کلم- هويج)، حليم گندم کوبيده. و از سبزي‌ها تره، نعناع،کنگر، شنبليله و مارچوبه را نام برد.

زکرياي رازي: مرباي شقاقل، نخود، پياز، تخم مرغ، تخم کتان، زعفران و زنجبيل را براي کمي قدرت جنسي توصيه مي‌نمايد و همچنين در طب سنتي بادام، گردو، جوز، زيره، خرما، نارگيل، موز، خربزه را در تقويت قواي جنسي موثر مي‌دانند و همچنين بوي گل سنجد را محرک قواي جنسي در زنان مي‌دانند.

در سبزي‌ها، تمام حبوبات و انواع آجيل Arginine- L که يک اسيد آمينه مي‌باشد وجود دارد که پيشرو توليد اکسيد نيتريک NO در بدن مي‌شود و براي تحريکات جنسي موثر بوده و باعث شل شدن عضلات صاف و افزايش گردش خون آلت تناسلي و بهبود ناتواني جنسي مي‌شود.

 

رابطه زناشویی 4 مرحله دارد:

 تمايل

انگيزش

ارگاسم (ربوخه)

1 -تصورات جنسي باعث ميل به فعاليت جنسي مي‌شود. در تمايلات جنسي زنان و مردان آندوروژن‌ها موثرند. آنابوليک استروئيدها که در بعضي از مکمل‌هاي غذايي وجود دارند شامل آندروستن ديون که در غدد فوق کليوي و گنادها توليد و هم چنين DHEA مي‌باشند. مصرف آنها باعث افزايش تستوسترون آزاد استراديول و DHT مي‌شوند و در بعضي از گياهان وجود دارند و جانشين طبيعي در مکمل رژيم غذايي مي‌باشند. در اختلالات جنسي خانم‌هايي که تخمدان‌هاي آنها برداشته شده است و يا خانم‌هاي يائسه تجويز تستوسترون موثر بوده است. کافئين موجود در چاي و قهوه باعث افزايش ميل جنسي در زنان مي‌شود. عوامل رواني (استرس، اضطراب، افسردگي) عوامل اجتماعي و محيطي و عوامل فيزيولوژيکي و هم چنين عوامل دارويي باعث کاهش ميل جنسي مي‌شوند.

2 -مرحله‌ي انگيزش (تحريکي) اختلال در اين مرحله باعث ناتواني جنسي در مردان مي‌شود(ED) Erectile Dysfunction اعمال جنسي با بالا رفتن سن کاهش مي‌يابد کم شدن تستوسترون در خون سبب افزايش سفتي عضلات صاف اجسام غاري و کم شدن حساسيت به محرک‌ها مي‌شود. ديابت مزمن، نارسايي مزمن کليه، بيماري‌هاي عروق کرونر، بيماري‌هاي عروق محيطي، فشار خون بالا، سيگار کشيدن، بالا بودن چربي خون (کلسترول بالا) چاقي، کم بودن فعاليت بدني و نشستن  درازمدت جلوي تلويزيون، استرس، الکليسم مزمن، اعتياد، جراحي لگن و مصرف بعضي از داروهاي ضدفشار خون، اعصاب و روان از علل ناتواني جنسي مي‌باشد. براي درمان ناتواني جنسي از مکمل رژيم غذايي، طب سوزني و سيلدنافيل استفاده مي‌شود. مکمل رژيم غذايي شامل گياهان، ويتامين‌ها و املاح مي‌باشند. عصاره‌ي برگ درخت جينکوبيلوبا Ginkgo Biloba با اثر  روي جريان خون عروق در بهبود اختلالات جنسي موثر است.

ريشه‌ي جينسينگ Ginseng با افزايش اکسيد نيتريک باعث بهتر شدن آندوتليوم غيرطبيعي عروق در بيماران فشار خوني مي‌شود و همچنين داراي اثرات مفيد در اختلالات جنسي مي‌باشد.

يوهمبين Yohimbin از پوست درخت West African Yohim تهيه مي‌گردد و باعث گشاد شدن عروق و افزايش جريان خون آنها مي‌گردد و در بهبود ناتواني جنسي موثر است ولي اگر علت عضوي باشد اثرش کمتر است.

جو دو سر Avena sativa باعث کاهش کلسترول و فشار خون مي‌شود با اثرات مطلوب روي ناتواني جنسي.

خارخاسک Tribulus terrestris نيز در ناتواني جنسي اثربخش مي‌باشد.

در کساني که به درمان باسيلدنافيل پاسخ نمي‌دهند همراه با آن اسيدفوليک و ويتامين E توصيه مي‌شود. روي Zinc در ناتواني جنسي افرادي که کمبود روي دارند موثر است.

3- مرحله‌ي ارگاسم (اوج لذت جنسي) عوامل اجتماعي، رواني (اضطراب) و بيماريها باعث اختلالات آن مي‌شود که اختلالات در مردان انزال زودرس و در خانم‌ها سردمزاجي ناميده مي‌شود.

 

منبع:انجمن درمانگران ایران- نویسنده : دکتر اکبر قندي

آخرین آگهی‌های ثبت شده

رپرتاژ آگهی‌ها

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

پنجشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۸
پنجشنبه, ۱۸ جولای ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است