اقدامات پیش از بارداری

نویسنده 

بسیاری از بیماری ها و مشکلات جدی و خطرناک وجود دارند که می توان قبل از بارداری با کمترین هزینه شناسایی و درمان کرد و از تاثیر آن ها بر حاملگی و زایمان جلوگیری کرد. پس اگر در آینده نزدیک قصد دارید صاحب فرزندی شوید، حتما برای انجام “مراقبت های پیش از بارداری” به ماما یا پزشک خود مراجعه نمایید.

 

 آشنایی با مراقبت های پیش از بارداری:


بارداری یک پدیده طبیعی است که در آن به منظور آماده سازی بدن مادر با حاملگی، تغییرات مختلفی در تمام اعضای بدن به وجود می آید. جنین در رحم مادر به خوبی رشد کرده و ۹ ماه بعد، پس از تولد، وقت آن است که تمام اعضا و دستگاه های بدن که دچار تغییر و دگرگونی شده بودند، آرام آرام به وضعیت قبل از بارداری بازگردند و ضمن وارد آمدن کمترین آسیب به اندام های بدن مادر، وی بتواند سلامت جسمی و روانی خود را به دست آورد.
از طرف دیگر بسیاری از بیماری ها و مشکلات جدی و خطرناک وجود دارند که می توان با کمترین هزینه و به راحتی آن ها را شناسایی و یا درمان نمود و از تاثیر آن ها بر حاملگی جلوگیری کرد. این مساله به خصوص در کشور ما که دارای محدودیت های بسیار بالا از نظر صدور مجوز سقط جنین است، بیشتر اهمیت دارد. دوران بارداری می تواند دوران نشاط آور و لذت بخشی مخصوصا به لحاظ روحی و روانی برای زن و شوهر باشد مشروط بر اینکه از نظر سلامت روحی و جسمی از شرایط مطلوبی برخوردار باشند و یا در صورت رو به رو شدن با هر گونه مشکلی، اقدام مقتضی جهت رفع آن انجام شود. قبل از باردار شدن از سلامت روحی و جسمی خود مطمئن شوید و آگاهانه تصمیم به باردار شدن بگیرید؛ پس اگر در آینده نزدیک قصد دارید صاحب فرزندی شوید، حتما برای انجام “مراقبت های پیش از بارداری” به ماما یا پزشک خود مراجعه نمایید.

 

 

*چه مواردی طی مراقبت های پیش از بارداری بررسی می گردد؟

 

سابقه خانوادگی :
اولین سوالی که از شما پرسیده می شود نسبت فامیلی شما با همسرتان است و سپس راجع به وجود سابقه بیماری خاص در هر دو خانواده پرسش می شود و در صورت وجود مشکل در این زمینه جهت انجام مشاوره ژنتیک ارجاع داده می شوید.
در ضمن برخی بیماری ها در بعضی نواحی یا نژادها بیشتر شیوع دارد مثل تالاسمی و اختلالات عصبی که در صورت وجود آن ها برای اجتناب از ابتلای کودکتان به آن، آموزش های لازم را می بینید.


سابقه مامایی :
پزشک از شما درباره دفعات حاملگی، تاخیر در باروری، سرانجام حاملگی، طول مدت هر بارداری، نحوه زایمان، سابقه مشکلات در بارداری قبلی و یا حین زایمان و پس از آن، و … سوال می کند تا اشکالات احتمالی را بررسی و در صورت امکان درمان کند تا از تکرار آن در بارداری بعدی جلوگیری به عمل آورد.


سابقه طبی :
بعضی بیماری ها در طی بارداری، برای مادر فوق العاده خطرناک می شوند مثل فشار خون بالا و یا دیسک کمر، و برخی بیماری ها برای جنین خطرساز خواهند شد مثل دیابت مادر ویا ابتلای مادر به سرخجه در طول بارداری. در صورتی که پزشک از شرایط طبی مادر مطلع باشد، جهت جلوگیری از مشکلات بعدی تمهیدات خاصی را به کار خواهد بست.
پزشک خود را درباره داروهایی که خودسرانه یا با تجویز پزشک مصرف می کنید، آگاه کنید. بعضی داروها قبل از بارداری نباید مصرف شوند و یا باید مقدار آن ها در هر وعده کاهش یابد.


سابقه اجتماعی :
* سن مادر :
بارداری در سنین کمتر از ۱۸ سال و بیشتر از ۳۵ سال می تواند برای مادر و جنین مشکلات جدی و خطرناک ایجاد کند، پزشک احتمالا در خصوص جلوگیری از بارداری در خارج از محدوده سنی ۱۸-۳۵ سال به شما آموزش خواهد داد و یا در صورت اصرار شما بر بارداری، هشدار های لازم را گوشزد خواهد کرد.


*
استعمال دخانیات و مصرف الکل :
استعمال دخانیات و حتی در معرض دود آن قرار گرفتن نیز می تواند دست کم سبب نارس به دنیا آمدن نوزاد و وزن پایین هنگام تولد شود. از مصرف الکل (به عنوان یک عامل شناخته شده و معروف در ایجاد ناهنجاری های جسمی و ذهنی در جنین) به هر میزانی، حتی تفریحی، باید اجتناب شود.


* تماس با مواد شیمیایی :
در صورتی که شغلی دارید که ناگزیر از تماس با مواد شیمیایی، یا آفت کش ها یا گازهای بیهوشی و … می باشید حتما پزشک خود را مطلع سازید.


تغذیه :
وزن قبل از بارداری و یک رژیم غذایی کامل و سالم برای داشتن حاملگی خوب و موفقیت آمیز ضروری است. بی اشتهایی و پرخوری هر دو با مشکلات دوران بارداری همراهند.
علاوه بر این جهت جلوگیری از ایجاد نقص های لوله عصبی در جنین پزشک برای شما یک قرص فولیک اسید و در صورت داشتن سابقه زایمان نوزاد با این نقص چهار قرص فولیک اسید به صورت روزانه از سه ماه قبل از بارداری تجویز خواهد کرد.


ثبت تاریخ قاعدگی :
پزشک از شما می خواهد روی تقویم تاریخ شروع پریودهای خود را به صورت ماهانه تا زمان حاملگی، علامت بزنید؛ ثبت این تاریخ به محاسبه دقیق سن بارداریتان کمک خواهد کرد. در آینده خواهیم دید که اطلاع از تاریخ دقیق روز شروع آخرین قاعدگی قبل از بارداری و (نیز آگاهی از مرتب بودن یا نبودن پریودها) چه نقش مهمی در بسیاری تصمیم گیری های بزرگ مامایی، جهت حفظ سلامت مادر و جنین به عهده دارد.


معاینه مامایی :
این معاینه به منظور بررسی عفونت های زنان و نیز وجود ناهنجاری های دستگاه تناسلی انجام می شود. برخی از ناهنجاری های مربوط به رحم، دهانه رحم و یا واژن، می توانند سبب افزایش احتمال سقط، زایمان زودرس، زایمان سخت، سزارین، خونریزی بعد از زایمان، حاملگی خارج از رحم و … شوند. در پایان یک تست سرطان دهانه رحم (پاپ اسمیر) گرفته خواهد شد.


معاینه دهان و دندان
برای انجام آن به دندانپزشک مراجعه نمایید. از آن جایی که بسیاری از خدمات دندانپزشکی را در دوران بارداری نمی توانید دریافت کنید، قبل از اقدام به حاملگی جهت رسیدگی به وضعیت دندان ها و لثه هایتان با یک دندانپزشک مشورت کنید.


ایمن سازی :
در صورت نیاز، واکسن کزاز جهت پیشگیری از کزاز نوزادی به مادر تزریق می شود.

 

منبع: گل های زندگی

آگهی‌های ویژه و فوری

جستجو در آگهی ها

دانستنی‌های زندگی

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

چهارشنبه, ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
چهارشنبه, ۱۸ سبتامبر ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است