با وام 30 میلیونی ازدواج چه کنیم!

10 اسفند 1397
نویسنده 

وام ازدواج برای عقد كرده‌های فروردین 96 به بعد 30 میلیون تومان شد كه اگر هركدام از زن و شوهرها سهم شان را روی هم بگذارند می‌شود 60 میلیون تومان.

بیجی نیوز (اخبار ازدواج) به نقل از جام جم: برای یك زوج رقمش در نگاه اول درشت است اما وقتی وام 30 میلیون تومانی عروس یا داماد را بگذاریم كنار پراید50 میلیونی و گوشت كیلویی120 هزارتومان و تورمِ دونده و قیمت‌های سربه فلك كشیده همه چیز، آن وقت درشتی این رقم رنگ می‌بازد. سال‌های 95 و 96 وام ازدواج ده‌میلیون تومان بود و سال پیش 15میلیون. این كه دیروز با تصویب مجلس وام ازدواج از15میلیون تومان یكباره به 30 میلیون رسید، خودش یك دنیا حرف دارد از همه گرانی‌ها و جولان قیمت‌ها كه نوسانشان روز به روز شده.

اما وام ازدواج 30 میلیونی درحالی تصویب شده كه احتمالا این وام از نیمه‌های سال 98 به بعد دست تازه ازدواج كرده‌ها را می‌گیرد و در روزگاری كه باید پرسید قیمت یك چیز چند و حالا چند، این30 میلیون دیری نمی‌پاید كه از ارزش می‌افتد. 
همین حالا هم اما این لقمه دندانگیری نیست وقتی به روایت مركز آمار ایران، تورم ماه بهمن5/23 درصد است و به روایت عوام‌الناس چند برابر این. این كه عروس و دامادها با 30 میلیون تومانِ انفرادی و60 میلیون تومانِ مجموعشان چه می‌توانند بكنند و درحسرت چه چیزهایی می‌مانند موضوع گزارش امروز ماست. 

 

غول مسكن 

مسكن همیشه چالش بوده مخصوصا برای اقشارضعیف و آسیب پذیر و این روزها این چالش دیگر نه فقط چالش كه چاهی است كه پول می‌بلعد. زوج‌هایی كه برای شروع زندگی خانه ندارند و باید در كسوت اجاره‌نشین ظاهرشوند بویژه مردها كه مسؤول تامین مسكن هستند با 30 میلیون تومانی كه بانك‌ها به آنها وام می‌دهند تقریبا نمی‌توانند هیچ كارخاصی انجام دهند مگراین كه این مبلغ را بگذارند روی پس اندازهای احتمالی‌شان، یا ازعروس بخواهند او هم30میلیون تومانش را وسط بگذارد یا این كه از خانواده و آشنایان كمك بگیرند. حسام عقبایی، نایب‌رئیس اول اتحادیه مشاوران املاك تهران اما اوضاع بازار مسكن را طوری برای ما تشریح كرد كه حتی اگر این اتفاقات نیز رخ دهد بازهم جوان‌ها پول كم می‌آورند. او مبنا را واحدهای 60 متری گذاشت كه اگر نوساز باشند در معمولی‌ترین محله‌های تهران كمتر از متری ده میلیون تومان نیستند كه می‌شود 600 میلیون تومان برای خرید. پس چون كمتر كسی توان چنین كاری را دارد آن هم در شروع زندگی، او رفت سراغ رهن واحد‌های 60 متری در چهار جهت جغرافیایی تهران، این را هم اضافه كرد كه در مناطق شمالی و غربی تهران واحدهای 60 متری به سختی پیدا می‌شود و متراژها و در نتیجه قیمت‌ها همه بالاتر از آنی است كه او می‌گوید. با این حال اما یك واحد60 متری نوساز در شرق تهران حدود 120 تا 150 میلیون تومان رهن داده می‌شود كه برای واحد‌های قدیمی‌تر چیزی حدود صد تا 120 میلیون تومان است. درغرب تهران نیز واحدی با همین متراژ به شرط نوساز بودن 
160 تا 170میلیون تومان و اگر قدیمی‌تر باشد
 140 تا 150 میلیون تومان رهن می‌رود. در جنوب نیز رهن كردن یك واحد60 متری اگر نوساز باشد كمتر از صد میلیون و اگر چند سال ساخت باشد كمتر از80 میلیون تومان درنمی‌آید و اما شمال تهران كه داستانش همیشه از بقیه مناطق جدا بوده در ماجرای رهن یك واحد 60 متری نیز متفاوت است به طوری كه عقبایی گفت، اگر واحدی با چنین متراژی پیدا شود به شرط نوساز بودن
200 میلیون و به شرط كاركرده بودن از160 تا 180 میلیون تومان رهن داده می‌شود.  
علت این رقم‌های عجیب و غریب هم معلوم است و ساده، این كه قیمت مسكن بی‌رویه بالاست و رسم است كه ثمنِ رهن را 40 درصد قیمت اصلی خانه در نظر می‌گیرند.

جهیزیه، چالشی كه حریف می‌طلبد   

فقط باید دختر بود و عروس و از اقشارمتوسط وضعیف جامعه تا دانست گرانی جهیزیه در این روزها و استرس‌های ناشی از آن یعنی چه. از عروس‌های آنچنانی كه دلگرمی‌شان به جیب پر و پیمان پدر و مادر است كه بگذریم كافه مردم با خرید جهیزیه به سختی كنار می‌آیند. اگر فقط خرید لوازم برقی جهیزیه را مبنای نتیجه‌گیری‌مان قرار دهیم، می‌رسیم به گفته‌های محمد طحان‌پور، رئیس اتحادیه لوازم خانگی كشور كه به ما گفت، یك جهیزیه متوسط رو به بالا كه متشكل است از كالاهای باكیفیت ایرانی امروز حول و حوش50 میلیون تومان خرج دارد. او البته نتوانست چنین رقمی را برای یك جهیزیه با كالاهای خارجی اعلام كند چون از یك سو گفت كه چون ال‌سی‌ها بازنشده، اجناس وارداتی هنوز در گمركند و ترخیص‌ها هم قطره چكانی است و از سوی دیگر توضیح داد كسانی كه از قبل اجناس خارجی دارند قیمت‌ها را با قیمت روزانه دلار تنظیم می‌كنند و مثلا اگر دلار 14هزار تومان است، آنها دست بالا را می‌گیرند و اجناس را با دلار16هزارتومانی محاسبه می‌كنند كه اگر یك وقت دلار گران‌تر شد ضرر نكنند. 
طحان پور یك افسوس بزرگ هم در 
دل مان كاشت وقتی كه گفت خارجی پسندی خانواده‌ها به حدی رسیده كه افراد متقلب در شكل و شمایل اجناس با كیفیت ایرانی دست می‌برند و آنها را حتی به نام برندهای مشهور كره‌ای می‌فروشند.
فارغ از این زخم كهنه جامعه‌مان اما به این فكر كنید كه یك دخترازخانواده ضعیف ومتوسط حتی اگر بخواهد كالاهای وطنی با خود به خانه شوهر ببرد باید20 میلیون روی وام 30 میلیون تومانی اش بگذارد تا بتواند یك جهیزیه متوسط آبرومند تهیه كند. 

خرده خرج‌های گران

خرده خرج‌های یك ازدواج، به ظاهركوچك است اما وقتی ریز ریز كنارهم جمع می‌شوند، خودش می‌شود یك خرج چشمگیر. خرج تالارپذیرایی و فیلمبرداری و خرید طلا و جواهر عروس حتی اگر یك زوج مشی اعتدال داشته باشند این روزها گران تمام می‌شود و آن طور كه ما از روسای اتحادیه‌های طلا و جواهر و تالارهای پذیرایی تهران و یك شركت تشریفات ازدواج اطلاعات گرفتیم این خرده خرج‌ها بخش قابل توجهی از وام 30 میلیونی ازدواج را می‌بلعد.
بخشی ازاطلاعات ما می‌گوید به طورمتوسط ورودی تالاربرای هر نفر 25 تا 30 هزارتومان است كه شامل یك نوع غذا، گل آرایی و نورپردازی و پذیرایی با چای و شربت می‌شود كه هزینه اجاره تالار برای صد نفر مهمان می‌شود، سه و نیم میلیون تومان. این البته كف خرج است و كلاس و كیفیت كار كه كمی بالاتر برود می‌شود گفته‌های مدیر یكی از شركت‌های تشریفات ازدواج كه گفت كمترین ورودی برای یك نفر180 هزار تومان (شامل گل‌آرایی، هفت تا هشت نوع غذا، آتش‌بازی) و بیشترین هزینه 680 هزار تومان به ازای هر یك نفر مهمان. این را بگذارید گوشه‌ای از ذهنتان كه هزینه ورودی یكی از باغ‌ها اطراف تهران امروز 22 میلیون تومان است. 
از تالار كه بگذریم سخن طلا و جواهر خوش تر است چون رئیس اتحادیه به ما گفت یك سرویس طلای بسیار ساده، كه 12 تا 15 گرم وزن داشته می‌شود به قرار هر گرم 440 هزارتومان به نرخ امروز می‌شود حدود هفت میلیون تومان. همچنین یك حلقه طلای معمولی بدون هیچ نگین و جواهری كه فقط سه گرم وزن داشته باشد به قرار هرگرم470 تا480 هزارتومان می‌شود تقریبا یك میلیون و300 هزار تومان. 
خرج بزرگ تر اما مربوط است به آتلیه‌ها كه اگر در این اوضاع كمبود عروسی، مشتری به پستشان بخورد خوب سود می‌برند. یافته‌های ما حاكی است هزینه یك آتلیه هشت تا ده میلیون تومان است كه اگر عروس و داماد بلند پرواز باشند و رویایی و در فیلم و عكس عروسی‌شان جلوه‌های ویژه و سناریو هم بخواهند خرجشان به صد میلیون تومان هم می‌رسد. 
حالا با این قیمت‌ها و مظنه‌ها قضاوت با خودتان كه وام 30 میلیون تومانی ازدواج در تورم نامعلوم سال 98 كدام چاله زندگی زوج‌های جوان را پر خواهد كرد؟ 

 

پرداخت 15 هزار میلیارد تومان وام ازدواج

  • منبع خبر: جام جم

آگهی‌های ویژه و فوری

جستجو در آگهی ها

دانستنی‌های زندگی

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

دوشنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
دوشنبه, ۱۶ سبتامبر ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است