دانستنی‌های زندگی

هدیه خاص فرانسه برای ازدواج محمدرضا پهلوی

12 دی 1397
نویسنده 

وقتی محمدرضا پهلوی با فوزیه بنت فواد ازدواج کرد دولت فرانسه به مناسبت این ازدواج بوگاتی منحصر به‌فردی را به او هدیه داد که در نمایشگاه‌های تخصصی خودرو در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

به گزارش بیجی کلوب وقتی محمدرضا، ولیعهد خاندان پهلوی در سال ۱۳۱۷ تصمیم گرفت با فوزیه بنت فؤاد، شاهزاده مصر ازدواج کند دولت فرانسه یک بوگاتی منحصربه‌فرد و متفاوت به او هدیه کرد.

از مجموع ۴ دستگاه موجود از این خودرو بوگاتی، تنها نمونه سالم آن همین بوگاتی است که اکنون در اختیار یک کلکسیونر آمریکایی است. این بوگاتی مدل ۱۹۳۹ دارای یک پیشرانه ۳.۲ لیتری سوپر شارژ با قدرت ۱۷۵ اسب بخار است و در سال ۱۳۱۸ از طرف دولت فرانسه به محمدرضا پهلوی هدیه داده شد. در نهایت سال ۱۹۵۹ شخصی به نام هوشنگ جلیلی با پرداخت ۲۰۰۰ ریال «معادل ۲۷۵ دلار» مالک این بوگاتی «دست دوم و متروکه» شد.

سال‌ها این ماشین از دید عمومی پنهان ماند و تنها بین علاقه‌مندان بوگاتی دست به دست چرخید تا این که در نهایت در سال ۱۹۸۴ پس از بازسازی کامل در نمایشگاه‌های مختلف خودروهای کلاسیک در آمریکا به نمایش عمومی در آمد و همواره مورد توجه کار‌شناسان خودرو های کلاسیک قرار گرفت و جوایز بسیاری دریافت کرد.

این اتومبیل بعد‌ها به قیمت یک میلیون و هفتصد و شصت هزار دلار در یک حراجی به فروش رفت. در حال حاضر این خودرو در موزه پترسون کالیفرنیا نگهداری می‌شود و هر از چند گاهی در نمایشگاه‌های خودرو کلاسیک در معرض دید حاضران قرار می‌گیرد.

 

اما بخوانید درباره: مرمت لباس عروس نفیس فرح پهلوی

  • منبع خبر: برگرفته از خودرونویس

آخرین آگهی‌های ثبت شده

رپرتاژ آگهی‌ها

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

سه شنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
سه شنبه, ۱۸ جون ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است