مرمت لباس عروس نفیس فرح پهلوی

17 آذر 1397
نویسنده 

لباس عروس نفیس و فاخر فرح پهلوی، که در سال 1338 توسط فرانسوی ها دوخته شده بود پس از چندین ماه تلاش مداوم تخصصی، در موزه پوشاک سلطنتی سعدآباد، مرمت شد و بار دیگر در معرض دید عموم قرار گرفت.

به گزارش بیجی کلوب به نقل از روابط عمومی سعدآباد، این لباس که در سال ۱۳۳۸ توسط مزون فرانسوی کریستین دیور جهت استفاده فرح پهلوی طراحی و دوخته شده است، توسط واحد حفاظت و مرمت و تزیینات وابسته به معماری سعدآباد، مرمت و حفاظت پیشگیرانه شد. این پروژه در راستای تغییرات در شیوه نمایش اثر مذکور در موزه پوشاک تعریف گردیده که شامل: مطالعات مختلف ریخت شناسی میکروسکوپی الیاف و بافت، شناسایی آزمایشگاهی الیاف فلزی، شناسایی الیاف غیر فلزی به شیوه تست بویایی، تست سوخت، شیمی تر، مطالعات SEM الیاف فلزی و تزیینات فلزی در آزمایشگاه رازی، مطالعات کشت قارچ دربیمارستان دی، تست جابجایی رنگ می باشد. عملیات حفاظت و مرمت این لباس نیز شامل: باز نمودن الحاقات و لایه های نگهدارنده، پاکسازی خشک به روش دستگاه وکیوم مخصوص آثار موزه ای با قدرت مکش مناسب و قابل کنترل در بین لایه های جمع کننده آلودگی ها، استحکام بخشی اتصالات، تزئینات فلزی و استحکام بخشی در بخش دوخت های ضعیف شستشو بر روی میز مخصوص و خشک نمودن با باد سرد، لکه برداری موضعی آثار بجا مانده از چسبهای مرمتی نامناسب گذشته، باز نمودن کلیه وصالی های انجام شده به روش چسب، ساپورت دهی در بخش الیاف ضعیف، وصالی به روش ساپورت حریر و اتصال با الیاف ابریشمی، ساپورت دهی در بخش تحمل بار و تنش، پر نمودن بخش پارگی، موزون سازی رنگی الیاف، استحکام بخشی و دوخت مجدد تزیینات فلزی و مروارید و غیره همراه با لحاظ موارد حفاظت پیشگیرانه در نمایش مانند ساخت بدنه مانکن توسط مجسمه ساز، اجرای پوشش جهت ممانعت نشست خاک و آلودگی و غیره جهت نمایش اثر مذکور می باشد. موزه پوشاک سلطنتی نیز با ساخت مانکن استاندارد و همچنین اختصاص یک گالری مناسب، به نمایش این لباس دنباله دار فاخر به صورت ایستاده و در تن مانکن جهت نمایش تمام جزئیات و ظرایف لباس با زاویه ای بهتر اقدام نمود.

این لباس شامل دو تکه : پیراهن آستین حلقه ای و یک کت با آستین سه ربع با دنباله ی نسبتاَ بلند می باشد جنس آن از ابریشم است و قسمت بالا تنه با دوختهای تزیینی متراکم با نقوش سنتی ایرانی به شکل بته جقه با نخهای گلابتون سیمین، نقده دوزی شده و سایر قسمتهای پیراهن نیز با سنگ دوزی و مروارید دوزی به شکل پراکنده با نقش گلهای پنج پر و هشت پر تزیین شده است.کت بلند لباس نیزدر قسمت بالا تنه و همچنان در دو طرف حاشیه به شکل سراسری با نقوش بته جقه با الیاف نقره نقده دوزی شده است و مانند پیراهن در متن لباس با سنگ دوزی و مروارید دوزی به شکل گلهای پنج پر و هشت پر تزیین شده است. یادآور میشود ساختمان موزۀ پوشاک سلطنتی، کاخ تابستانی شمس پهلوی بوده که پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، این ساختمان جهت برپایی موزۀ مردم شناسی در نظر گرفته شد و در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ موزه تغییر کاربری داده و با عنوان تاریخ معاصر و سپس موزه پوشاک سلطنتی فعالیت جدید خود را آغاز نمود. این مجموعه شامل عکس و پوشاک برخی از اعضای خانوادۀ پهلوی به خصوص فرح دیبا، محّمد رضا پهلوی، اشرف و شهناز پهلوی بوده و نیز برخی از اشیاء تزیینی مربوط به دورۀ پهلوی دوّم در گوشه و کنار موزه به نمایش گذاشته شده است.

 

جالب است بدانید درباره: ازدواج جنجالی فاطمه پهلوی

 

نخستین لباس عروس اوت‌ کوتور

اما اگر از 15 تا 21 آذر ماه به کاخ سعدآباد رفتید از نمایشگاه "بانوی ایران" که نخستین لباس عروس اوت‌ کوتور با پارچه ترمه را در معرض دید عموم قرار داده است بازدید کنید. نمایشگاه از ساعات ۱۰ صبح تا ۱۸ عصر با تکیه بر کاربرد ترمه و زربفت در زندگی امروز لباس‌هایی خاص و فاخر از پوشش بانوان ایرانی را به نمایش گذاشته است.

داستان اوت کوتور آن هم برای لباس عروس، داستان چندان عجیب‌وغریبی نیست و افرادی که در دنیای مد و فشن دستی بر آتش دارند بار‌ها و بار‌ها این واژه فرانسوی را به گوش شنیده‌اند.
اوت کوتور چه در مقام لباس مجلسی و چه ویژه جشن عروسی به خلق و ایجاد پوشاک و لباس‌های انحصاری و سفارشی در صنعت طراحی مد اطلاق می‌شود. اوت کوتور همان مد سطح بالا و درجه یک است که پوشاک آن از ابتدا تا انتها با دست و با پارچه‌های مرغوب و با کیفیت بالا و گران‌قیمت که اغلب پارچه‌هایی غیرمعمولی هستند و با دقت بسیار زیاد در جزئیات و توسط دوزندگان مجرب و توانا دوخته می‌شوند. این کار وقت‌گیر است و مستلزم تکنیک‌های دوخت و دوز دستی ویژه‌ای است.

حال و با توجه به جایگاه پررنگ ترمه در میان پارچه‌های فاخر ایرانی، این بار و در نمایشگاه "بانوی ایران" شاهد تلفیقی متفاوت از هنر بافت ترمه و طراحی و دوخت لباس عروس هستیم.
نخستین نمایشگاه کاربرد ترمه و زربفت در زندگی امروز، تیرماه سال گذشته در موزه پوشاک سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برپا شد. این نمایشگاه شامل ۴۰ اثر در زمینه لباس و قطعات پارچه از هفت هنرمند خلاق بود که از میان چند اثر شرکت‌کننده، برگزیده شده بودند.

هدف از برگزاری هر دو دوره نمایشگاه کاربرد ترمه و زربفت در زندگی امروز، معرفی آثار ترمه و زربفت ایرانی و کاربرد امروزی این پارچه‌های نفیس و گران‌بهای ایرانی در زندگی امروز است که این بار و در نمایشگاه بانوی ایرانی شاهد طراحی و دوخت نخستین لباس عروس اوت کوتور با پارچه ترمه نیز هستیم.

در نمایشگاه سال گذشته، فیلم مستند ۵۸ دقیقه‌ای زری‌بافی در حاشیه مراسم افتتاحیه این رویداد به نمایش درآمد.

  • منبع خبر: کافه دانش / هنرآنلاین

آگهی‌های ویژه و فوری

جستجو در آگهی ها

دانستنی‌های زندگی

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

دوشنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
دوشنبه, ۱۶ سبتامبر ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است