دانستنی‌های زندگی

زندگی سخت زوج های كمالگرا

13 آذر 1397
نویسنده 

وقتی یكی از زوجین كمالگرا باشد زندگی با مشكلات جدی ای مواجه می شود. البته طبق آمار، كمالگرایی معمولا یك حسن اخلاقی نیست چون معمولا كمالگراها شكست میخورند!

بيجي كلوب به نقل از همشهري: وقتی یكی از زوجین كمالگرا باشد زندگی با مشكلات جدی ای مواجه می شود. البته طبق آمار، كمالگرایی معمولا یك حسن اخلاقی نیست چون معمولا كمالگراها شكست میخورند! گاهی به حدی سخت‌گیر می شوند كه لقب دیكتاتور به خود می‌گیرند. تفریح را به خودشان حرام می كنند. معمولا اهداف شان دور از دسترس است و حتی خودشان هم برای شروع، همت برداشتن گام اول را ندارند. پس اگر تا امروز اطرافیان‌تان از شما به عنوان كمال‌گرا یاد می كردند و با ژستی خاص و نگاه بالا به پایین پاسخ می‌دادید و فكر می كردید كمال‌گرایی صرفا یك مزیت است، این متن را تا انتها بخوانید تا باورتان درباره خودتان واقعی شود؛ شاید شما یك كمال‌گرای شكست خورده باشید كه روی اعصاب خانواده و اطرافیان تان هستید.

 

70 درصد ناموفق

كمال‌گراها یا ایده آل‌گراها یكی از پر استرس ترین تیپ های شخصیتی هستند كه همه چیز را به بهترین شكل ممكن می خواهند. نتیجه عالی آنقدر برای‌شان مهم است كه روند طبیعی زندگی را مختل می‌كند. برای اینكه به هدفی برسند، افراطی به خودشان سخت می‌گیرند و در طول مسیر، هیچ یك از موفقیت ها را نمی‌ بینند مگر اینكه به هدف اصلی برسند. برای این افراد نمره ۲۰ مهم است و كمتر از آن شكست محسوب می شود. می خواهند در هر كاری اول باشند و از آنجا كه چنین چیزی ممكن نیست معمولا كارشان به سرخوردگی می كشد. دلیلش هم مشخص است؛ طبق شیوه صحیح زندگی كافی است در موقعیت های مختلف تجربه های متفاوتی داشته باشیم و از آنها لذت ببریم نه اینكه صرفاً اول و برترین شویم. قرار نیست تا لزوماً نقاش معروفی شویم اما می توان از نقاشی كشیدن لذت برد. می توان نویسنده شد حتی اگر بهترین نویسنده نباشیم. اما چون كمالگراها همیشه به بهترین شدن فكر می كنند، یا اصلا شروع نمی كنند یا به دلیل دور بودن هدف، به نتیجه نمی رسند و اگر هم برسند باز از خود احساس رضایت كافی ندارند و هدف بالاتری را دنبال می كنند. به همین دلیل است كه دكتر نادر اباذری، روانشناس می گوید: «كمال‌گرایی علت پاتولوژیك هم دارد. طبق آمارها 70 درصد كمالگراها موفق نیستند، 30 درصد موفق می شوند و از این 30 درصد هم فقط 3 درصد احساس رضایت دارند در حالی كه همین 3 درصد، معیار زندگی شاد و موفق است. رضایت از خود آنقدر مهم است كه از سال 2007 درمان های روانی به سمت بالا بردن احساس رضایت از خود متمركز شده است. متاسفانه كمال‌گرایی این احساس را از فرد می گیرد.»

 

اختلاف در خانه كمالگراها

داشتن معیارهای بالا برای موفقیت و ترس از شکست یا ناموفق بودن، سلامت روان فرد را به خطر می اندازد. تصور كنید دانش آموزی را که از خودش انتظار دارد فقط در بهترین دانشگاه قبول شود، نویسنده ای كه انتظار دارد هر مطلبش در سطح جهان بدرخشد، ورزشكاری كه نتیجه مساوی برایش یك شكست بزرك به شمار می رود چقدر ترس، نگرانی و در نتیجه استرس و اضطراب را تحمل می كنند! از آنجا كه افراد کمال گرا معمولا اهداف غیر قابل دسترس را انتخاب می كنند و شکست می‌خورند خیلی اوقات به سرزنش خود مشغول می شوند كه نتیجه اش معمولا كاهش عزت نفس و اضطراب و افسردگی است.

به گفته اباذری، كمالگراها در زندگی خانوادگی هم با چالش هایی جدی مواجه می شوند: «به عنوان مثال، یك مراجعه كننده دارم كه 6 ساله است. او را به دلیل رفتارهای عجیب و اینكه هر كاری را می خواهد به شكل افراطی، مشخص و دقیق انجام دهد به كلینیك آوردند. این كودك كافی بود حتی در بازی هایش كوچك ترین اشتباهی مرتكب شود. مثلا كافی بود حركت ماشین اسباب بازی اش كمی از مسیر اصلی منحرف شود تا با احساس نارضایتی، شروع به گریه و فریاد كند. بررسی كردیم دیدیم والدینی كمالگرا دارد كه حتی در لباس پوشیدن بچه می خواهند آنچه به نظر خودشان بهترین است انجام شود؛ تا جایی كه یكی به زور بچه را نگه می دارد و نفر دیگر لباس را تن او می كند. این بچه وارد مراحل درمانی شد و والدینش هم آموزش هایی دیدند. اما در چنین مواردی اگر درمان به موقع انجام نشود قطعا كودك در آینده فردی وسواسی، افسرده و ناموفق می شود.» او درباره كمال‌گرایی و اختلافات خانوادگی هم می گوید: «فردی كه گرفتار كمال گرایی باشد، از شرایط فعلی احساس رضایت ندارد. توقع زیادی دارد. حتی نمی تواند از امكانات ساده تفریحی به همراه خانواده لذت ببرد چون می خواهد در بهترین شرایط تفریح كند و همین موارد باعث نارضایتی در خانواده می شود.»

 

مشكل در ارتباطات

کمالگرایی یک ویژگی شخصیتی است كه معمولا در کودکی شكل گرفته است. عزت نفس آنها براساس معیارهای خارجی  پایه ریزی شده و این امر می‌تواند فرد را نسبت به نقطه نظرها و انتقادات دیگران آسیب پذیر و به شدت حساس كند. غالبا شکست را با از دست دادن ارزش و بهای شخصی و اشتباه را مساوی با شکست می‌دانند بنابراین فرصت های یادگیری را از دست می‌دهند. در صورتی که دیگران شاهد نقایص یا معایب کارشان باشند، به دلیل ترس از پذیرفته نشدن از سوی دیگران، دچار وحشت می شوند و کوشش های خود را ناکافی تلقی می‌کنند. علاوه بر اینها كمال‌گرایی آفت ارتباط است چون نمی گذارد حس خوبی به دیگران داشته باشید. چنین فردی نمی تواند راحت از اشتباه دیگران بگذرد. از رفتارهای ساده و معمولی دیگران در ذهنش كوه می سازد. از نوع سلام كردن تا نگاه و رفتار دیگران در ذهنش داستان می سازد و انتظارهای بیش از حد دارد. به همین دلایل كمال‌گراها معمولا در روابط نزدیک با افراد دچار مشکل هستند. از طرف دیگر آنها نمی توانند ضعف های خود را بپذیرند و برای اینكه دیگران متوجه نشوند یا وارد رابطه ای نمی شوند یا خود را دور نگه می دارند و دور خود دیوار می كشند. اباذری ادامه می دهد: «آدم كمالگرا سخت می‌بخشد و فراموش می كند. ذهنش با چیزهای پوچ پر است. یك رفتار بد عمد یا غیر عمد دیگران در ذهنش می‌ماند و آزارش می دهد و پرخاشگر می شوند چون با خودشان و دنیای خودشان و حتی زمان جنگ دارند.»

 

ایده آل گراهای موفق

دكتر اباذری معتقد است ریشه كمال‌گرایی به وسواس می رسد. اینطور می گوید: «وسواس و سخت گیری خانواده از مهمترین دلایل شكل گیری كمال‌گرایی در كودكی یا نوجوانی است. البته اگر كمال‌گرایی نتیجه دهد و كاركرد داشته باشد و حال فرد خوب باشد مشكل ندارد و مثبت است اما آمار نشان می دهد كه اغلب احساس رضایت ندارند یا شكست خورده اند.» کسانی که کمالگرای بهنجار یا سازگارانه هستند معیارهای بالایی برای خود در نظر می گیرند اما به جای اینکه رسیدن یا نرسیدن به آن معیار ها برایشان مهم باشد، نفس تلاش کردن برای رسیدن به هدف برایشان اهمیت دارد. کمال گرایان مثبت، اهداف بلند دارند اما برای رسیدن به آن، هدف را خرد می كنند. کمال‌گرایی بهنجار نه تنها باعث مشکلی نمی شود بلکه باعث می شود که فرد استعدادهای خود را شکوفا کند و به احساس رضایت شخصی بالایی دست پیدا كند. اما مشكل اصلی این است كه اغلب كمالگراها در فکر آن هستند که مبادا اشتباهی از آنها سر بزند. آنها هیچ وقت کاملا احساس پیروزی نمی‌کنند و حال شان خوب نیست. اباذری ادامه می دهد: «توقف محض در هر زمینه ای از ویژگی های این افراد است. گام به گام حركت نمی كنند.»

 

از كمال‌گرایی منفی به مثب

كمال‌گرایی درمان می شود. معمولا ریشه آن وسواس است و با درمان وسواس و آموزش های رفتاری، كمال‌گرایی منفی قابل درمان است. البته كه تغییر دادن یک ویژگی شخصیتی که سال ها با آن زندگی کرده اید خیلی سخت است. هین كه بپذیرید وسواس یا انتظارات خانواده یا معلم ها شما را به این سمت سوق داده و كلا پذیرفت واقعیت كمك می كند به حركت در مسیر صحیح. باورهای غیرمنطقی تان را بازسازی کنید. می خواهید هدف بزرگ انتخاب كنید؟ اشكال ندارد به شرطی كه این هدف بزرگ را به اهداف خردتری تقسیم كنید و برنامه ریزی داشته باشید. بهتر است كه همه چیز و مسیر راه را روی كاغذ بیاورید و با رسیدن به هر محله موفقیت، برای خودتان جشن بگیرید. ارزشمند بودن خود را در گرو پیشرفت‌‏های بزرگ ندانید و اشتباهات کوچک را بزرگ نکنید، اشتباه در مسیر موفقیت طبیعی است و باعث رشد شما می شود. دكتر اباذری ضمن این توصیه ها كتابی را هم معرفی می كند: «كتاب رهایی از اهمال كاری نوشته الیس كه توسط محمدعلی فرجاد ترجمه شده راه حل هایی برای رهایی از كمال‌گرایی منفی ارائه كرده است.» او موفقیت را در كمال‌گرایی نمی داند: «قناعت در دین زیاد سفارش شده است؛ چه مادی چه غیر مادی. شاید از این قناعت اشتباه برداشت شده باشد و عده ای آن را باعث عقب ماندگی بدانند و برخی هم از آن به عنوان ابزاری برای تنبلی و تلاش نكردن استفاده كنند. اما به عقیده من قناعت یعنی از هر قدم و پیروزی خوشحال باشیم. این قناعت باعث احساس رضایت از خود می شود. اگر آمار نشان می دهد كه فقط 3 درصد از كمالگراها از خود احساس رضایت دارند نشان از نداشتن احساس رضایت در این تیپ افراد است.» و برای تكمیل این مثال را می آورد: «احتمالا شنیده اید كه مدیر یكی از بزرگ ترین شركت های تولید بستنی سال ها پیش با چرخ دستی بستنی می فروخته است. او احتمالا كمالگرا نبوده چون منتظر ننشسته كه اول پول زیادی به دست آورد و بعد كارخانه بزند. اتفاقا بدون اینكه از قضاوت دیگران ترسی داشته باشد (ترسی كه كمالگراها دارند) كارش را شروع كرده و گام به گام پیش رفته و به نتیجه رسیده است. باید متناسب با امكانات موجود هدف گذاری كرد تا به موفقیت رسید.»

  • منبع خبر: سميرا مركدی/ روزنامه همشهری

نظر کاربران

عضویت در خبرنامه تخفیفیاب بیجی کلوب

کاربر عزیز ثبت نام فقط 8 ثانیه زمان می برد

کدهای تخفیف محصولات برایتان ارسال می شود

تخفیفیاب+نیازمندی ها

آگهی های ویژه و فوری

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

دوشنبه, ۰۶ خرداد ۱۳۹۸
دوشنبه, ۲۷ می ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است