دانستنی‌های زندگی

راه بچه دار شدن بیماران مبتلا به ایدز

10 آذر 1397
نویسنده 

بیماران مبتلا به ایدز امکان بچه دار شدن بدون انتقال ویروس به همسر و جنین را پیدا کرده اند. کافی است به مراکز مشاوره بیماری های رفتاری مراجعه کنند.

به گزارش بیجی کلوب به نقل از ایرنا، دکتر سید علی دهقان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام اینکه در 31 استان کشور مرکز مشاوره بیماری های رفتاری وجود دارد و به بیماران خدمات لازم و با کیفیت ارائه می کنند گفت: » در بسیاری از کشورها از جمله تایلند و ارمنستان تولد نوزاد آلوده در این زمینه به صفر رسیده است.»

وی تاکید کرد: خوشبختانه بیماری اچ. آی. وی و ایدز در جمعیت عمومی ایران شایع نیست و بیشتر در گروه رفتارهای پرخطر چون معتادان ترزیقی و دارندگان تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده دیده می شود.این متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه تخمین زده می شود حدود 60 هزار نفر به اچ .آی. وی و ایدز در کشور مبتلا باشند، تاکید کرد: تاکنون 37 هزار فرد مبتلا به این ویروس در ایران شناسایی شدند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: از مجموع افرادشناسایی شده 24 هزار نفر پرونده دارند که 13 هزار نفر آنها از مراجعان فعال به مراکز مشاوره برای درمان هستند.

دهقان منشادی بیشترین گروه مبتلایان به اچ.آی. وی را جوانان عنوان کرد و اظهار داشت: آمار مبتلایان به اچ. آی. وی و ایدز در مردان بیشتر از زنان است. با توجه به اینکه الگوی انتقال اعتیاد ترزیقی به تماس جنسی محافظت نشده تغییر کرده ، مشاهده این ویروس در جمعیت زنان هم در حال افزایش است.

همچنین پزشک برنامه‌های پیشگیری از ایدز دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد به خبرنگار ایرنا گفت: از سال 82 تاکنون 300 فرد مبتلابه اچ. آی. وی و ایدز در این استان شناسایی شدند.
دکتر مرجان پدر زاده برآورد کرد که 600 نفر در استان به این بیماری‌ها مبتلا باشند که از مجموع افراد شناسایی‌شده 226 نفر مرد و بقیه زن هستند.
وی بابیان اینکه هم‌اکنون 127 نفر تحت درمان هستند، تأکید کرد: در این مدت 61 نفر جان خود را ازدست ‌داده‌اند.
اول دسامبر برابر با دهم آذرماه به‌عنوان روز جهانی ایدز نام‌گذاری شد و شعار امسال این روز «جهت آگاهی از سلامتی، من هم آزمایش اچ. آی. وی می‌دهم» اعلام شد.
ایدز(AIDS)یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی(Acquired immune deficiency syndrome)، نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی(HIV) ایجاد می‌شود.

 

زنگ خطر: آمار رو به رشد بیماری ایدز

  • منبع خبر: ایرنا

نظر کاربران

عضویت در خبرنامه تخفیفیاب بیجی کلوب

کاربر عزیز ثبت نام فقط 8 ثانیه زمان می برد

کدهای تخفیف محصولات برایتان ارسال می شود

تخفیفیاب+نیازمندی ها

آگهی های ویژه و فوری

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

پنجشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۸
پنجشنبه, ۲۳ می ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است