دانستنی‌های زندگی

راه نجات همسر وسواسی

05 آبان 1397
نویسنده 

وسواس تعريف خاص خود را دارد. همه افراد جامعه تا حدی حساسيت‌های وسواس‌گونه دارند اما همه اين رفتارها بيمارگونه نيست.

بيجي نيوز به نقل از همشهري: زماني مي توانيم اصطلاح وسواس را به كار ببريم كه شدت اين رفتارها از حد خاصي بيشتر شود و زندگي طبيعي را مختل كند. مثلا خانمي كه اجازه ورود اعضاي ديگر خانواده را به آشپزخانه نمي‌دهد و خودش هم مدام در حال شست‌و‌شوي ظرف و ظروف و كف آشپزخانه است يا فردي كه وقتي به حمام مي‌رود ساعت ها نه تنها درگير شست و شوي خودش بلكه درگير شست و شوي اطراف هم مي‌شود تا آلودگي محيط به او سرايت نكند وسواسي است. افكار وسواسي زندگي فرد را از حالت عادي خارج مي‌كند؛ برخي را به شكل عملي مثل شست و شوي زيادي و عده‌اي را با يك فكر نگران كننده درگير مي‌كند. مثلا وقتي زني از صبح با اين فكر كه ممكن است همسرش تصادف كند و جانش را از دست بدهد براي خودش تصويرسازي مي‌كند يا مردي كه مدام تصور كند موقع رانندگي يك نفر را زير مي‌گيرد يا فردي كه هر روز ترس دارد به بيماري صعب‌العلاجي مبتلا شود نمونه‌هاي شايعي از اختلال وسواس است. به طور كلي وسواس يك سري فكر تكراري يا تصاوير ذهني سمج است كه ناخواسته تكرار مي شوند و به هيچ وجه از روي ميل و اراده نيست؛ انگار نيرويي او را مجبور به كاري مي‌كند. به همين دليل گاهي قديمي‌ها ادعا مي‌كردند شيطان وجود آن فرد را تسخير كرده است.

 

 پژوهش‌های وسواسی

نتايج پژوهش‌هايي در امريكا نشان داده تعداد زيادي از بزرگسال مبتلا به وسواس ازدواج نمي‌كنند و برخلاف انتظار و آنچه در جامعه گفته مي‌شود تعداد مردان وسواسي از زنان بيشتر است. اغلب اين بيماران نسبت به جمعيت عمومي و همچنين نسبت به ساير بيماري‌هاي رواني ديرتر ازدواج مي‌كنند. برخي از درمانگران عقيده دارند كه اختلال وسواس بين طبقات تحصيل كرده و مرفه جامعه بيشتر وجود دارد البته براي اثبات اين ادعا هيچ دليل و مدرك محكمي ارائه نشده است. همچنين براساس اين پژوهش‌ها تقريبا نصف افراد بزرگسال مبتلا به وسواس علائم وسواسي را در دوره كودكي تجربه كرده اند. در كشورهاي توسعه يافته بسياري از وسواسي‌ها در دوران كودكي شناسايي و براي درمان نزد متخصص مي روند و علائم وسواسي در كودكان پسر بيشتر از دختران ديده مي‌شود. نكته ديگر اين است كه شروع اين اختلال معمولا تدريجي است و اوج سن شروع در مردها بين 13 تا 15 سالگي و اوج شروع در زن‌ها بين 20 تا 24 سالگي اعلام شده است. تحقيق ديگري در امريكا انجام شده كه نشان مي‌دهد از ابتلاي فرد به وسواس تا زمان مراجعه براي درمان به طور ميانگين 7 سال فاصله است.

 

دليل ابتلا به وسواس

علت ابتلا به وسواس چيست؟ واقعيت اين است كه وراثت در اين مورد موضوعي بسيار جدي است و بسياري آن را علت اصلي مي‌دانند اما عامل ديگر مربوط به انتقال دهنده عصبي سروتونين است. يعني به هم خوردن تعادل شيميايي اين انتقال دهنده عصبي مي‌تواند باعث اختلال وسواس شود. داروهايي كه براي درمان وسواس تجويز مي‌كنند هم موجب تغيير در ميزان سروتونين مي‌شود. علت ديگر نقش والدين و تربيت سختگيرانه است. روان‌شناسان احتمال مي‌دهند كه تجارب سال‌هاي اوليه زندگي از بعضي جهات با اختلال وسواس ارتباط داشته باشد. از سوي ديگر، رفتار اعضاي وسواسي خانواده هم مي‌تواند بر كودك تاثير بگذارد و او را به وسواس مبتلا كند.

 

دارو و درمان

رفتادرماني و دارودرماني از روش‌هاي شايع براي نجات افراد وسواسي است. خبر خوش اينكه با توجه به پيشرفت‌هايي كه صورت گرفته بسياري از اقدامات درماني با موفقيت همراه است. در حالي كه برخي از روان‌شناسان معتقد بودند كه ابتدا بايد علت اصلي بيماري شناخته و سپس رفتاردرماني شروع شود اما اكنون رفتاردرماني به عنوان يك روش درماني موفق پذيرفته است. در ادامه با برخي از رايج‌ترين روش‌هاي درمانگران اين حوزه آشنا مي‌شويد:

 

روش مواجهه‌سازی

در روش مواجهه‌سازي، درمانگر بيمار را در موقعيت‌هاي واقعي زندگي كه باعث اضطراب و تشويش يا انجام اعمال و افكار وسواسي مي‌شود قرار مي‌دهد. بيمار تصور مي‌كند كه در آن شرايط ناراحت‌كننده قرار گرفته است. مثلا اگر فردي وسواس تميزي دارد و به همين دليل حاضر نيست پايش را به سرويس بهداشتي عمومي بگذارد، بدون هيچ اجباري از سوي درمانگر يا اعضاي خانواده، به استفاده از سرويس بهداشتي عمومي هدايت مي‌شود و اجازه چندين و چند بار شستن دست‌ها را ندارد. اين فرد براي شستن دست ها زمان محدودي خواهد داشت. فرد وسواسي چندين بار شرايط مشابه را تجربه مي‌كند تا به مرور از اين فكرهاي سمج رها شود. اگر شرايط براي مواجهه واقعي وجود نداشته باشد درمانگر از روش مواجهه‌سازي تجسمي يا خيالي استفاده مي‌كند؛ فرد در ذهن خود شرايط را تجسم مي‌كند اما از انجام رفتار وسواس‌گونه در ذهن خودداري مي‌كند. اگر فرد وسواسي به شكلي بيمارگونه ترس از بيماري خاصي را دارد مثلا به دليل ترس از ابتلا به يك بيماري لاعلاج  مثل سرطان عذاب مي‌كشد و به همين دليل هم به پزشك مراجعه نمي‌كند لازم است نزد پزشك برود و آزمايشات لازم را انجام دهد. در واقع با ترس خود به اين شكل مواجه شود.

 

توقف فكر

افرادي كه وسواس فكري دارند به خواسته درمانگر، نشسته يا درازكش با چشمان بسته آنچه را كه در ذهن‌شان مي‌گذرد را به زبان مي‌آورند و وقتي افكار نامطلوب و وسواس‌گونه را بيان مي‌كنند، درمانگر با صداي بلند يا ضربه زدن به ميز كلمه "فكر بس" يا مانند آن را تكرار مي‌كند. در مرحله بعدي زماني كه بيمار به افكار ناخوشايند فكر مي‌كند با اشاره به دست درمانگر مي فهماند كه در حال تفكر به اين افكار است و باز درمانگر كلمه فكربس را تكرار مي‌كند. در مرحله بعد خود بيمار اين كلمه را با صداي بلند تكرار مي‌كند. پس از مدتي تمرين بيمار هنگام فكر كردن به اين مسائل نامطلوب، در ذهن خود كلمه فكر بس را تكرار مي كند. براي اينكه تاثيرگذارتر باشد مي‌توان به مچ دست بيمار كش بست و هنگام تكرار كلمه فكر بس، كش را كشيده و رها كند.

 

تغيير افكار

راه ديگر مقابله با وسواس فكري اين است كه هنگام ورود افكار سمج فرد فكر خود را متوجه مسائل ديگر كند. اگر در آن لحظه فرد بلافاصله تغيير وضعيت بدهد يا به موسيقي گوش دهد، با يك دوست صحبت كند و موارد اينچنيني، از اين افكار رها مي‌شود. جايگزيني افكار مثبت به جاي افكار منفي به مرور تاثيرگذار و عادت مي‌شود. همچنين فرد مي‌تواند به عنوان تمرين، خودش اين افكار را وارد ذهن و به خواسته خود هم آنها را خارج كند.

در روش ديگري، تصاوير نامطلوب و آزاردهنده ذهن خود را كوچك كنيد و به جاي تمركز روي آن تصوير اصلي توجه خود را به حواشي بدهيد تا تصوير اصلي كمرنگ و تصوير حاشيه پررنگ شود. اين روش به تمركز بيشتري نياز دارد.

 

دارو براي وسواس

براي درمان وسواس گاهي در كنار رفتاردرماني به دارودرماني هم نياز است و اين كار حتما زيرنظر روانپزشك بايد انجام شود. اما به غير از داروهاي شيميايي مانند فلوكستين، مي‌توان از داروهاي گياهي هم كمك گرفت. دمنوش گياه اسطخودوس آرامبخش و براي افسردگي و اضطراب و وسواس مفيد است و به تقويت حافظه هم كمك مي‌كند. آويشن ضد اضطراب و دلهره و شادي آور است. بهارنارنج براي بيماري‌هاي عصبي نقش مسكن دارد. زعفران تاثير مثبتي دارد و تقويت حواس و تمركز كه در بيماران وسواسي كم است را جبران مي‌كند. انجير، دارچين، دمنوش گل گاوزبان هم براي اين بيماري مفيد است. البته براي استفاده از اين موارد هم بهتر است از يك متخصص مشورت بگيريد.

 

اين مطلب هم مفيد است: همسراني كه شما را روانه تيمارستان مي كنند

 

  • منبع خبر: همشهری‌

نظر کاربران

عضویت در خبرنامه تخفیفیاب بیجی کلوب

کاربر عزیز ثبت نام فقط 8 ثانیه زمان می برد

کدهای تخفیف محصولات برایتان ارسال می شود

تخفیفیاب+نیازمندی ها

برخی از آگهی های کاربران

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

دوشنبه, ۰۵ فروردین ۱۳۹۸
دوشنبه, ۲۵ مارس ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است