دانستنی های زندگی

عقاب خسته در آشيانه ويران عشق

05 مرداد 1397
نویسنده 

هر چه داستان و روايت كليشه اي درباره پهلوانان قديم شنيده بوديم درهمان نگاه اول و همنشيني با «خليل طريقت» معروف به خليل عقاب رنگ باخت.

بيجي كلوب: داستان پهلوان قصه ما به كلي متفاوت است. خليل عقاب كه روزگاري تريلي چند تني را روي گرده هايش مي‌كشيد و همان تريلي توان كشيدن نام و آوازه اش را نداشت، اين روزها دور از سكوت خبري و در بيابان‌هاي اطراف بوستان ولايت در انتهاي بزرگراه نواب روزگار آرام و متفاوت با دوران اوجش را تجربه مي كند. زندگي در كانكس محقر و مستهلك و سكونت دائمي در فاصله چند متري ويرانه هاي سيركي كه تا چند ماه قبل، صدها نفر را به يكي از جنوبي ترين بوستان‌هاي پايتخت مي كشاند، تصويري تلخ از زندگي و اوضاع و احوال يكي از خوشنام ترين و نام آورترين پهلوانان اين سرزمين است. خليل عقاب كه براي اولين بار سيرك را وارد ايران كرد و بعد از انجام كارهاي محير العقول مثل بلند كردن فيل دو تني نامش در كتاب گينس ثبت شد، در روزهاي بازنشستگي غريبانه زندگي مي كند و فاصله زندگي اش با همه قهرمانان ملي و نام آور كشور به اندازه زمين تا آسمان است.

در روزهاي سوت و كور پهلوان، پاي صحبت‌هاي پهلوان نشستيم و خاطرات زندگي پرماجرايش را مرور كرديم. پهلوان خليل عقاب از دوران جواني براي اجراي برنامه به كشورهاي مختلف رفت و به قول خودش 37 كشور را زير پا گذشت. او در 46 سالگي به اين نتيجه رسيد جاي يك مونس و همدم در سفرهاي پرماجرايش خالي است. ماجراي ازدواج او با همسرش به اوج دوران شهرتش مربوط مي شود: «پدر همسرم، شهردار يكي از مناطق تهران و انسان باسواد و فهميده اي بود. همسرم قبلا مرا در فيلم هاي سينمايي ديده بود و خبرهايي كه در مورد منتشر مي شد را دنبال مي كرد. من با اين خانواده رفت و آمد داشتم و روحم خبر نداشت كه دختر آنها مي خواهد با من ازدواج كند. پدرش گفته بود تا 16 ساله اي و خليل 30 سال از تو بزرگتر است اما وقتي با اصرار دخترش مواجه مي شود به ازدواج ما تن مي دهد. با اين كه تفاوت سني مان زياد بود زندگي شيريني داشتيم. همسر دلسوزي بود و در 37 كشور جهان همراهم بود. در همه اين سالها و در اوج شهرت و محبوبيت فكر خيانت هم به ذهنم خطور نكرد و هرگز كاري نكردم که پیش خودم شرمنده باشم.»

حاصل ازدواج پهلوان خليل عقاب با همسرش دو فرزند به نامهاي ابراهيم و شهرزاد است كه اولي در انگلستان و دومي در ايالت سياتل آمريكا زندگي مي كنند: «خلیل، پسر ابراهیم كه مدتها كار سيرك مي كرد الان جزو دانش آموزان تیزهوش است. دخترم شهرزاد هم با همسرش در خارج آمريكا زندگی می کنند و بچه های موفي دارند. مگر آدم چه می خواهد؟ این ها نعمت های بزرگ زندگی هستند.»

پهلوان خليل عقاب از فوت همسرش به عنوان تلخ ترين حادثه زندگي اش نام مي برد: «همسرم چند سال قبل در جاده اصفهان تصادف کرد و کشته شد. همیشه فکر می کردم چون 30 سال از او بزرگ ترم، خیلی زودتر از او می ميرم ولی قسمت این بود که چشم و چراغ و ستون خانه ام برود. خدا رحمتش كند. دست پختش هم خوب بود. خوب می دانید آدمی که فیل بلند می کند، غذایش معمولی نیست. من روزی یک کیلو گوشت می خوردم. مثلا سردست گاو را می گرفتیم و همسرم توی زودپز می پخت و چربی هایش را می گرفت و با سیب زمینی و سبزیجات مخلوط مي كرد. برنامه غذايي مفصلي داشتم اما به دليل بلند كردن وزنه هاي سنگين سوخت و ساز بدنم بالا بود. مدام تمرین و نمایش اجرا می کردم. مثل ماشین سنگین که بنزین بیشتری لازم دارد، طبیعی بود آن همه بخورم و سیر نشوم.»

خليل عقاب، كه پدر سيرك ايران لقب دارد، اين قهرمان بي‌بديلي كه نامش در گينس ثبت شده اكنون حال و روز خوشي ندارد؛ بساط سيركش را طوفان زده، خانه اي براي سكونت ندارد و در سن 95 سالگي تنها و دور از خانواده در مكاني كه به هيچ عنوان در خور شان اين پهلوان نيست روزگار مي گذراند. پهلوان ماندگار ايراني، زماني كه دارايي زيادي داشت و 37 كشور دنيا را گشته بود، دست بسياري از نيازمندان را گرفت اما بازي روزگار شرايطي عجيب برايش رقم زده است؛ پولش را برده اند، زمينش را گرفته اند و حالا عقاب مانده و آشيانه اي ويران كه دل كندن از آن و رفتن به دياري ديگر را ندارد. شايد هر جاي دنيا برود به احترامش آستيني بالا بزنند اما عشقش ماندن در ايران است! در چنين شرايطي آيا پهلواني نيست كه دستي بر بال اين عقاب خسته بكشد و آشيانه اي برايش بسازد؟

  • منبع خبر: بيجي كلوب

تخفیفیاب عروسی+ جهیزیه و لوازم شخصی

آگهی های ویژه

لباس دامادی

محمود بصیرتی» صاحب یکی از قدیمی‌ترین خیاطی‌های تهران است که به تن ...

جهیزیه

جهیزیه یا جهاز به دارایی و مالی گفته می‌شود که عروس در هنگام ازدواج ...

آرایش عروس

آرایش مرتضوی/ خانم محبوبه مرتضوی برگزار كننده سمينار و همايش های علمی ...

دفترخانه ازدواج

قبل از عقد با قوانین آشنا شوید/ زن و شوهر نسبت به هم حق و حقوقی دارند ...

لباس عروس

مزون آرمیتاژ با بیش از 4 دهه فعالیت یکی از مزون هایی است که در ...

ماه عسل کجا برویم

ماه عسل نیز یکی از پرهزینه ترین قسمت های عروسی است. البته شاید لذت ...

عکس و فیلم عروسی

بسیاری از عروس ها و دامادها معتقدند آنچه که از عروسی باقی می ماند، ...

سفره عقد

 مجموعه ژینو به عنوان طراح و مجری تشریفات مجالس عروسی فعالیت خود را ...

پیرایش و گریم داماد

آرایشگاه بلک رز / خیلی از آقایان به نوع آرایش و پیرایش خود در روز ...

ماشین عروس

دسته گل و ماشین عروس هم برای کسانی که به برگزاری مراسم عروسی اعتقاد ...

باغ و تالار برای عروسی

تشریفات شهرزاد / باغ های تشریفات شهرزاد همگی سرسبز، مشجر و زیبا و ...

طلا و جواهر

حلقه ازدواج/ شاید مهمترین یادگار مراسم عروسی، حلقه ازدواج یا همان ...

دی جی و موزیک عروسی

آرسین طپش/ گروه آرسین طپش با استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین سیستم ...

کارت عروسی

انواع کارت عروسی / فرزاد مهماندوست چند سالی است که در محدوده میدان ...

ژورنال های عروس و داماد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

جمعه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
جمعه, ۱۷ آگوست ۲۰۱۸

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است