دانستنی‌های زندگی

نقش رنگ‌ها در زندگي ما

02 مرداد 1397
نویسنده 

يك لحظه دنياي بدون رنگ را تصور كنيد! اصلا شدني است؟ بدون رنگ وجود هيچ شيءاي حتي قابل تصور هم نيست. اما همين رنگ ها به شكل عجيبي روي كيفيت زندگي ما تاثير مي‌گذارند.

بيجي كلوب (سايت عروس و داماد) - يك رنگ مي‌تواند ما را عصبي و رنگ ديگري حس آرامش را القا كند يا حتي حس قدرت و خشم را! حالا رنگ‌ها آن‌قدر مهم شده‌اند كه به حوزه درمان بيماري‌هاي جسمي و روحي راه پيدا كرده اند. اينكه نتايج تحقيقات درباره روان‌شناسي رنگ چقدر قابل اسناد است و آيا تا يك دهه ديگر اين نتايج به قوت خود باقي مي‌ماند يا نه مشخص نيست اما چكيده اي از دانش امروز درباره تاثير رنگ‌ها در زندگي، متني است كه پيش روي‌تان قرار دارد.

سفید

*رنگ‌ها در فرهنگ‌هاي مختلف مي‌توانند معاني متفاوتي داشته باشند اما به طور كلي، سفيد را نماد شروع موفق، سادگی، امنیت، ايمان، خونسردی و تمیزی مي‌دانند. گفته مي‌شود كه رنگ سفيد مي‌تواند نبوغ و توانايي‌هاي فرد را افزايش دهد. كساني كه به رنگ‌درماني اعتقاد دارند تاكيد مي‌كنند كه بهتر است درمان را با اين رنگ آغاز كرد و در پايان هم با اين رنگ به آخر رساند.

*اتاق‌های کار سفید رنگ، بهره‌وری کاری را كم مي‌كنند. به کارگیری رنگ سفید در فضا به خصوص برای پوشش های اصلی، آن مکان را روشن و بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. بنابراین برای فضاهای کوچک و کم نور انتخاب ایده‌آلی است. سفید خالص هنگامی که با نور طبیعی نورپردازی می شود، یک رنگ گرم را ایجاد می‌کند ولی در زیر نورهای مصنوعی به نظر سرد می‌رسد. اين رنگ باعث بزرگ تر جلوه دادن فضا مي‌شود اما اگر تمام محيط پيرامون سفيد باشد ممكن است فضايي سرد و خشن به نظر برسد.

 

 خاكستري

*گفته شده کسانی که به این رنگ علاقه دارند اغلب در زندگی احساس رضایت می‌کنند. اين رنگ خنثی نه اضطراب آور است و نه آرام بخش. علاقمندان به اين رنگ در فعالیت های روزمره زندگی و امور مشارکتی فعاليت زيادي ندارند. گوشه گیری، عدم فعالیت، و بی تفاوتـی را به طرفداران اين رنگ منتسب كرده‌اند.

*خاكستري براي ايجاد سايه و روشن در يك مكان مي‌تواند جذابيت آن را بيشتر كند.

 

سیاه

*در همه فرهنگ‌ها نشانه غم و عزا نيست! اين رنگي را كه درباره‌اش شعرهايي هم خوانده اند نماد قدرت، لطافت و ظرافت، تشریفات، رسمی بودن، اعتبار و سلطه‌جویی است. طبق نظر برخي روان‌شناسان، دوستداران رنگ سياه به شخصیت اطرافیان احترام می‌گذارند و معمولا خود را به دیگران تحمیل نمی‌كنند. كمال طلبي را هم از خصوصيات اين افراد مي دانند و شايد همين باعث مي شود كه گاهي از شرايط زندگي راضي نباشند.

*جذب نور يكي از ويژگي هاي طبيعي رنگ مشكي است و به همين دليل باعث مي شود محيط كوچك تر به نظر برسد. مشكي داراي انرژي غليظ و سنگيني است؛ فقط در موارد محدودي از آن استفاده كنيد. رنگ آميزي سقف با اين رنگ اصلا توصيه نمي شود و استفاده بيش از حد اين رنگ محيطي منفي به‌وجود مي‌آورد.

 

قرمز

*آنقدر تهييج كننده است كه نماد انرژی لقب گرفته و شرکت‌ها و مؤسسات زيادي براي ترغيب مشتريان خود به تصمیم گیری های سریع، از این رنگ استفاده می کنند. رنگ قرمز در تبليغات بيشتر هم ديده مي‌شود. قرمز کم رنگ به معنای عشق، اشتیاق و حساسیت است و تیره آن منتقل کننده مفهوم قدرت، تصمیم جدی، خشم، دلاوری، اشتیاق و حتي غضب است. معتقدان به رنگ درماني بر اين باورند كه با نور قرمز مي توان کم خونی و کمبود آهن و پايين بودن فشار خون را درمان كرد و حتي باعث افزایش تولید و ساخت هموگلوبین خون شد. البته تاكيد دارند كه افراد عصبی و آنهایی که فشار خون بالایی دارند، نباید از این رنگ زیاد استفاده کنند. اگر مقدار رنگ قرمز، زيادي از حد اطراف‌تان باشد منجر به ناملايمات احساسي و افسردگي مي‌شود.

*اين رنگ مناسب اتاق‌هايي است كه در آن فعاليت جسماني زيادي صورت مي‌گيرد. مي توان در آشپزخانه، اتاق هاي مخصوص بازي، اتاق هاي غذاخوري استفاده كرد. اين رنگ براي اتاق هايي كه لازم است به دور از هيجان باشند مانند اتاق مطالعه يا مطب اصلا مناسب نيست.

 

قهوه اي
*مي‌گويند آن‌هايي كه رنگ قهوه اي را دوست دارند اهل خانه و خانواده هستند. اين رنگ فرد را از بسياري جهات و مخصوصا از حيث ذهني و احساسي تحت تاثير قرار مي دهد و به واسطه داشتن انرژي خاص خود، باعث مي شود كه انسان به سرعت تحت تاثير آن قرار گرفته و اجتماعي شود. گفته شده كه عزم انسان را در انجام كارها تقويت مي‌كند. قهوه ای روشن نشان دهنده صداقت است. قهوه ای همچنين می تواند غم انگيز و یأس آور باشد.

*منعكس كننده امنيت، اتكا و اعتماد به نفس است. اما بهتر است از درجات مختلف قهوه اي سير فقط براي رنگ كردن بخش‌هاي كوچكي از منزل استفاده كرد. چرا كه بيش از آن مي‌تواند فضاي سنگيني در محيط ايجاد كند و حتي باعث بروز افسردگي شود.

 

نارنجی

* سمبل انرژی است. این رنگ را رنگ ضدخستگی می‌دانند و معتقدان به رنگ درماني آن را برای افرادی که دچار افسردگی هستند و بیماری‌های کلیوی و سنگ صفرا، آسم، برونشیت، پرکاری تیروئید، کمبود ترشح شیر پس از وضع حمل هم تجوير مي كنند. احساسات اجتماعي شدن را در فرد تقويت كرده و باعث افزایش فعالیت‌های ذهنی و همچنين اشتها می شود. برای جلب توجه افراد در تبلیغات و بسته بندی ها، می‌توان از این رنگ استفاده کرد.

*نارنجي باعث بالا رفتن روحيه مي شود و فضاي گرم و آرامش بخشي را فراهم مي كند. درجات تيره نارنجي براي فضاهايي همچون اتاق هاي بازي، نشيمن، غذاخوري، تفريحات مختلف و راهروها مناسب است. اصولا طراحان دكوراسيون اين رنگ را براي مكان‌هايي كه هدفشان لذت بردن از اوقات فراغت است استفاده مي‌كنند. اين رنگ براي اتاق خواب و مطالعه و دفاتر كار مناسب نيست.

 

سبز

*ايجاد آرامش و راحتي و حتي قدرت مي‌دهد. این رنگ به اعتقاد درمانگران شیوه رنگ درمانی خواص ویژه ای برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده عضلانی و خاصیت تسکین دهنده و آرامش‌بخشی دارد. این رنگ همچون رنگ آبی به کنترل فشار خون در بدن کمک کرده و اختلالات خواب و خستگی‌های مزمن را برطرف می‌کند. اين رنگ مهرباني، مودت و دوستي را در انسان‌ها افزايش مي دهد اما معتقدند كه از رنگ سبز هرگز نبايد براي درمان سرطان‌ها يا بيماري‌هاي غده اي استفاده كرد چون باعث رشد سريع تومورهاي سرطاني مي شود.

*براي اتاق‌هاي بيماران در بيمارستان يا اتاق‌هاي عمل رنگ مفيدي است. در بسياري از آمفي‌تئاترها، اتاق‌هاي سبز رنگي وجود دارد كه بازيگران مي‌توانند قبل و بعد از اجراهاي خود داخل آن استراحت كنند. درجات روشن تا متوسط آن را مانند زيتوني در آشپزخانه اي كه داراي منبع نوردهي ضعيف يا غيرطبيعي است مي توان استفاده كرد. افرادي كه پيشبرد اهدافشان را دشوار مي يابند بايد از بكار بردن اين رنگ در محيط پيرامونشان پرهيز كنند.

 

آبی

*رنگ آبی را آرامش بخش‌ترین رنگ در طبیعت معرفي كرده‌اند و بیانگر دانش، قدرت، یکپارچگی و اهمیت است. استفاده از آن به درمان بی‌خوابی کمک می‌کند. رنگ‌درمان‌گران معتقدند این رنگ برای افرادی که خیلی سریع دچار هیجانات عصبی و استرس می‌شوند بسیار مفید است. حتي تابش اين رنگ را براي طاسي، آب مرواريد، دندان درد، صرع، پاركيسنسون و بيماري‌هاي كليوي مفيد مي‌دانند.

*هر جا كه به استراحت، آسودگي و فراغت از دغدغه نياز است استفاده از اين رنگ را توصيه مي كنند. براي اتاق‌هاي ويژه درمان، اتاق خواب، حمام و دفاتر كار رنگ مناسبي است. آبي و فيروزه اي براي محيط‌هايي كه قرار است تحرك داشته باشيد مانند باشگاه ورزشي رنگ مناسبي نيست. وجود چنين رنگي در مكان هاي تفريحي و غذاخوري هم توصيه نمي شود.

 

زرد

*نيروي رنگ زرد به فرد اميدواري به زندگي و نيروي زيستن مي‌بخشد و خوش‌بيني و اعتماد به نفس را افزايش مي‌دهد. زرد ليمويي قدرت بخشنگي و رفع كدورت را بيشتر تقويت مي كند. مي‌گويند كه در معالجه اگزما، روماتيسم و رفع یبوست، ضعف کیسه صفرا، سوءهاضمه، بيماري‌هاي گوارشي و سردردهای شدید مي‌توان از اين رنگ بهره گرفت البته استفاده به اندازه كافي!

*براي آشپزخانه مناسب است. خصوصا در صورت نبود نور كافي. به كار بردن درجات تند و پر رنگ زرد را در اتاق‌هاي مطالعه توصيه نمي‌كنند. اين رنگ در دراز مدت مي‌تواند تاثيرات نابهنجاري بر ذهن بگذارد و باعث بروز آشفتگي شود. رنگ غليظ زرد براي اتاق خواب، نشيمن و هر مكان استراحتي مناسب نيست. از اين رنگ در كنار رنگ‌هاي مكمل مانند بنفش استفاده كنيد تا تاثير آشفته كننده بر ذهن را خنثي كند. رنگ هاي كمرنگ تر زرد محيط آرامش بخش‌تري ايجاد مي كنند.

 

بنفش

*رنگ روحانیت، وقار و عزت می‌دانند و به رنگ شاعرانه و رمانتیک هم معروف است. در رنگ‌درماني برای درمان اختلالات روانی مثل شیزوفرنی و جنون ادواری از این رنگ استفاده می شود. به اعتقاد درمانگران شیوه رنگ‌درمانی براي كاهش وزن می‌توان دیوارها یا بخشی از آشپزخانه را بنفش كرد تا اشتها كنترل شود.

*استفاده از نوع ملايم آن مانند ياسي، براي اتاق هاي درمان و مطالعه مناسب است. بنفش كم رنگ را براي محل هايي مانند اتاق هاي انتظار بيمارستان ها و بخش هاي مختص به مراقبت هاي ويژه پس از عمل جراحي توصيه مي‌كننند تا بيمار هوش و حواس خود را باز يابد. تركيب بنفش يا رنگ‌مايه هاي غليظ‌تر در مكان‌هايي كه بيماران مبتلا به اختلالات رواني و معتادان حضور دارند اصلا توصيه نمي شود.

 

صورتي

*معرف دوستی و رنگی زنانه به‌شمار مي‌رود. بسیاری از مردم عقیده دارند که رنگ صورتی، آرامش‌بخش است امّا اختلاف نظرهايي وجود دارد. با وجودی که مطالعات انجام شده در سال 1979 نشان داد که زندانیان سیاتل که رنگ سلول‌های‌شان صورتی روشن بود رفتار پرخاشگرانه کمتری داشتند، امّا چند سال بعد، مطالعه مشابهی چنین نتیجه‌ای را نشان نداد. آن‌هایی که به این رنگ علاقه دارند، بسیار صبور هستند و معمولا شکست ها، خشونت ها و دشواری های زندگی را تحمل می‌کنند و دوست دارند یک زندگی احساسی و عاطفی داشته باشند.

*رنگ صورتي براي اتاق كودك مناسب است. به خصوص براي اتاق دختران چون جزو رنگ هاي سرد و زنانه است. البته بهتر است تمام فضاي اتاق صورتي نشود و از رنگ‌هاي گرم هم استفاده كنيد.

 

دقت در انتخاب رنگ

دو سوم از وقت‌مان را در فضاي بسته سپري مي‌كنيم و رنگ ديوار و دكوراسيون بيش از هر چيزي مي‌تواند تاثيرگذار باشد، بنابراين در انتخاب رنگ بايد دقت كنيم. توصيه معماران و طراحان دكوراسيون داخلي اين است كه براي سقف رنگي روشن تر در مقايسه با رنگ ساير بخش هاي اتاق انتخاب كنيد مگر اينكه بخواهيد سقف كوتاه‌تر از ارتفاع واقعي اش به نظر برسد. آن وقت مي‌توانيد رنگ سقف را از رنگ ديوار تيره‌تر كنيد. در اتاق هايي كه سقف كوتاه‌تر به نظر مي‌رسد مي‌توان احساس صميميت بيشتري داشت. به طور كلي رنگ آميزي محيطي كه در آن زندگي يا كار مي‌كنيد را حتما جدي بگيريد.

 

رنگ اسم شما چيست؟

رنگ‌ها آنقدر جالب شده اند كه برخي ها ادعا مي‌كنند هر اسمي رنگ خاص خود را دارد و اين رنگ ها مي‌توانند سرنوشت فرد را تغيير دهند. حالا اين ادعا چه پايه و اساسي دارد معلوم نيست اما به همين بهانه كسب و كاري براي خودشان راه اندازي كرده اند! روش كار به اين شكل است كه بر اساس عدد و ارقامي مي‌نشينند و رنگ اسم شما را محاسبه كرده بعد هم براي مشتري خود، اسمي انتخاب مي‌كنند كه رنگش باعث خوشبختي يا ثروت و قدرت شود. يعني مثلا اگر آقا يا خانمي رنگ اسم‌شان صورتي باشد و آن را تغيير دهند يهويي بدن ضعيف و يك آدم سطحي مي شوند؟!نيازي به توضيح درباره روش محاسبه اين تكنيك بي پايه و اساس نيست اما خالي از لطف نيست كه با برخي از اين خصوصيات عنوان شده آشنا شويد.

 

صورتی: قدرت جسمی بالایی دارید و می‌توانید رویاهای‌تان را به راحتی به واقعیت تبدیل کنید. از نظر عاطفی، فردی قوی و عمیق هستید.

نارنجی: شوخ‌طبع هستيد و دیگران از بودن با شما لذت برده و انرژی مثبت می‌گیرند. سعی می‌کنید همیشه لیوان را از نیمه پر آن ببینید.

آبی: آزادی برای‌تان ارزش زیادی دارد و هرگز نمی‌توانید در محیطی کار کنید که به شما تحکم شود یا زیر نظر قرار بگيريد.

بنفش : عاشق جست‌وجو در عمق هر پدیده هستيد و شاید هم به همین دلیل به رشته‌هایی چون فلسفه روی مي‌آوريد.

قرمز: جاه طلب هستيد و گاهی برای رسیدن به اهداف خود ممکن است از دیگران هم مایه بگذارید. همیشه تلاش دارید که آشکارا به فعالیت بپردازید و مورد توجه قرار بگیرید.

زرد: شخصیتی بسیار خوش‌بین و فعال دارید. هرگز در ابراز آنچه می‌خواهید بر زبان بیاورید کم نمی‌آورید. به دلیل زنده‌دلی ابتکار و مستعد بودن‌تان در برقراری ارتباط، دوروبرتان پر از دوست است.
سبز: برای شما خیلی مهم است که برنامه روزانه داشته باشید. نظم و انضباط برای‌تان اهمیت زیادی دارد. به‌ندرت ممکن است زندگی‌تان آشفته و بی‌هدف باشد.

 

توصیه های کاربردی

۱- در اتاق خواب هایی که نور کمی دارند و همین طور در اتاق نشیمنی که کم وسعت است، هاله ای از نور صورتی ملایم به کار ببرید؛ زیرا محیط را دلنشین و مهیج می سازد. هم چنین پرده ها، مبلمان و دیوار را با ترکیبی از رنگ سفید و کرم انتخاب کنید تا هماهنگی متناسبی در فضای اتاق به وجود آید.

۲- مبل و صندلی قدیمی اتاق نشیمن را با پیراهنی از پارچه ی مخمل نرم به رنگ طلایی بپوشانید تاامروز جلوه کنند . سایه روشن هایی از شکلاتی و بژ، در کنار طلایی تأثیر گذاری این رنگ را فوق العاده بیش تر می کنند. چنانچه از پارچه ی مخمل نقره ای استفاده کنید، می توانید آن را در کنار آبی یا سبز رنگ پریده قرار دهید. همین طور با افزودن گلدانی پر از رزهای صورتی و سفید، یک حس خاص و زنانه در فضا ایجاد می کنید.

۳- پرده های گیپور یا تورهای نقش دار باعث می شوند که پنجره های بزرگ جلوه ی زیادی پیدا کنند. هم چنین با انتخاب رومیزی یا روتختی قلاب دوزی شده و برودری در رنگمایه های ملایم صدفی و صورتی ، در اتاق های خواب و نشیمن جذابیت بیش تری ایجاد می کنید.

۴- اگر مایلید پارچه های براق به کار برید، اما نمی خواهید اتاق تان خیلی پرزرق و برق شود، آن ها را در وسایل کوچک مثل کوسن ، رومیزی ، روبالشی یا مثلاً تابلویی که خود با پارچه ی هم رنگ مبلمان و اثاثیه درست کرده اید ، استفاده نمایید. پارچه های ابریشمی طبییعی یا مصنوعی و نیز ساتن براق برای این منظور مناسب اند.

۵- پارچه های طرح دار چاپی برای پوشش مبلمان یا پرده انتخاب خوبی هستند، ولی زیاده روی در استفاده از آن ها، اتاق را خیلی یکنواخت و بی روح نشان می دهد. اما پارچه هایی با گل های برجسته که خیلی شلوغ نباشند، در اتاق های بزرگ کاربرد خوبی دارند.

۶- می توانیم اتاق های بی روح و بی رنگ را به وسیله ی نصب پرده های خوش رنگ و طرح دار که با نوارهای طلایی و یراق های منگوله دار زربفت، از حالت سنگین و ساده خارج کرده، به محیط روحی تازه بدمیم. هم چنین به یاد داشته باشید که گرد آوردن مبلمانی با چوب تیره رنگ ، در کنار کف سازی سنگ و دیوارهای روشن ، همیشه بهترین ترکیب برای اتاق نشیمن است.

رنگی که در هر اتاق استفاده میشود بر روحیه ی شما و هر شخصی که از آن اتاق استفاده میکند تأثیر میگذارد. در این جاست که روانشناسی رنگ، نقش اصلی را ایفا میکند. رنگ اولین چیزی است که ما در برخورد با اشیا و مکانها به خاطر میسپاریم؛ از لباسی که میپوشیم تا اتاقی که در آن رفت و آمد میکنیم.

 

ترش و شيرين رنگ ها

نكته جالب ديگري هم درباره رنگ‌ها مطرح شده كه شايد تا حالا كمتر به آن توجه كرده باشيد؛ اينكه رنگ‌ها مزه­های مختلفی دارند! البته نه به اين معنا كه خود رنگ، مزه و طعم داشته باشد بلكه این موضوع از تداعی ارتباطی بین دیدن و حس چشایی آدمی در طی قرون متمادی ایجاد شده است. نارنجي و قرمز، طعم تندي را تداعي مي كند. زرد، سبز، سبز مایل به زرد ترشی را. شیرینی رنگش زرد مایل به نارنجی است که به تدریج قرمز می­شود. تلخی: آبی پررنگ، سبز زیتونی، قهوه ای، قهوه­ای سوخته و بنفش و شوری هم سبز روشن، آبی آسمانی و خاکستری است.

 

شهر و اعصاب

رنگ‌ها و تعابير رواني رنگ‌ها آن‌قدر اهميت دارد كه خصوصيات افراد جامعه را از روي رنگ‌هايي كه در آن جامعه استفاده شده تا حد زيادي مي‌توان تشخيص داد. فضاهاي تيره و ناهنگون افراد را دچار افسردگي و فشارهاي رواني ناخواسته مي كند. به همين دليل عقيده معماران براين است كه بايد نقشه رنگي هر منطقه و شهري تهيه شود. جالب است بدانيد كه سال 1990 در نروژ گروهي از متخصصان مختلف گرد هم آمدند تا نقشه رنگي شهر اسلو را تهيه كنند. البته سال 1929 هم قوانيني براي استفاده از رنگ در شهر وضع شده بود و پس از آن اسلو به يكي از رنگين ترين پايتخت هاي اروپاي شمالي تبديل شد. 

 

*كارشناسان مشاور

مهشيد دهقانيان، كارشناس ارشد معماري

زهره محمدي بيدهندي: كارشناس ارشد روان‌شناسي

موزیک برای عروسی

  • منبع خبر: بيجي كلوب

نظر کاربران

عضویت در خبرنامه تخفیفیاب بیجی کلوب

کاربر عزیز ثبت نام فقط 8 ثانیه زمان می برد

کدهای تخفیف محصولات برایتان ارسال می شود

تخفیفیاب+نیازمندی ها

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

جمعه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۸
جمعه, ۱۹ آوریل ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است