دانستنی‌های زندگی

ضرورت آزمایش HIV قبل از ازدواج

20 خرداد 1397
نویسنده 

با توجه به گسترش چشمگیر ایدز در کشور، مدیر مرکز تحقیقات ایدز ایران از افرادی که تصمیم به ازدواج دارند خواست تست اچ آی وی، بدهند.

کلوب (سایت عروس و داماد) به نقل از ایرنا: مینو محرز، با تاکید بر اهمیت انجام این تست گفت: با توجه به روند افزایش بیماری ایدز در کشور لازم است افرادی که تصمیم به ازدواج می گیرند، حتما با مراجعه به مراکز مراقبت و درمان ایدز، تست بدهند و آگاهانه در صورت مثبت بودن اچ آی وی، درمان را شروع کنند تا فرد دیگری را آلوده نکنند.

وی افزود: مشاهده می شود که برخی از زوجین پس از ازدواج متوجه وجود بیماری ایدز در خود می شوند که مشکلات بسیاری از لحاظ روحی و جسمی برای آنان به وجود می آید بنابراین بهتر است قبل از تصمیم به ازدواج به انجام تست این بیماری اقدام کنند.

 آفت درمان ایدز

محرز با بیان اینکه هنوز انگ اجتماعی درباره بیماری ایدز در کشور وجود دارد، ادامه داد: متاسفانه بسیاری از افراد از مراجعه به مراکز مراقبت و درمان ایدز با وجودی که حدود 180 مرکز در سراسر کشور وجود دارد، ممانعت می کنند و تصورشان بر این است که در صورت مبتلا بودن، نام آنها در لیست سیاه قرار می گیرد، در حالی که این طور نیست. ایدز قابل درمان است و با تشخیص به موقع فرد می تواند مانند یک فرد عادی عمر طولانی داشته باشد.
این فوق تخصص بیماریهای عفونی تصریح کرد: در حال حاضر پزشکان شاغل در مراکز مراقبت و درمان ایدز آموزش های اساسی و خوبی را دیده اند و کشور ما از لحاظ سطح درمان و مراقبت بیماری ایدز در سطح منطقه حرف اول را می زند و در سطح بین المللی نیز از جمله کشورهای موفق است.


بیشترین مبتلایان

به گفته محرز، بیشترین مبتلایان ایدز در گروه سنی 20 تا 35 سال قرار دارند و تعداد مردان بالاتر از زنان است.
وی با اشاره به اینکه بیماری ایدز در کشور هنوز تحت کنترل در نیامده و رو به افزایش است، آموزش به خانواده ها را مهم دانست و از مسئولان و رسانه ها خواست در این زمینه کتمان کاری نکنند مردم باید بدانند که این بیماری چیست و راههای پیشگیری و درمان آن چگونه است.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تا ابتدای دی‌ سال 96، حدود 36 هزار و 571 مورد ابتلا به این بیماری ایدز تشخیص داده شده که 50 درصد آن در گروه سنی 21 تا 35 سال اتفاق افتاده است.
موارد شناسایی شده 40 درصد آمار مبتلایان هستند و 60 درصد آنها این افراد هنوز از وضعیت خود آگاهی ندارند، همچنین بیشتر موارد ابتلا به اچ آی وی در سنین کمتر از 15 سال به دلیل انتقال بیماری از مادر به کودک درگیر آن شده‌اند.


داروهای رایگان

دکتر محرز در خصوص داروهای موجود و وضعیت مراکز درمانی در سراسر کشور برای بیماران مبتلا به ایدز HIV افزود:داروهایی که در اختیار بیماران مبتلا به ایدز HIV قرار می گیرد با کیفیت است و در حال حاضر 180 مرکز در سراسر ایران تست های رایگان ایدز HIV انجام می دهند و حتی مشاوره و مراقبت از خود نیز در برابر ایدز HIV رایگان است.


ازدواج سفید و ایدز

وی در خصوص ازدواج سفید گفت: ازدواج سفید ثمره زندگی در عصر مدرن است و چون افرادی که به صورت موقت با هم زیر یک سقف زندگی پنهانی کوتاه مدت یا بلند مدت را انتخاب می کنند به دلیل نداشتن آگاهی ممکن است به ایدز مبتلا شوند در حالی که روش های بی شماری مانند استفاده از کاندوم وجود دارد که فرد مبتلا می تواند استفاده کند و دیگران را نیز قربانی این بیماری نکند

  • منبع خبر: ایرنا/رکنا

نظر کاربران

عضویت در خبرنامه تخفیفیاب بیجی کلوب

کاربر عزیز ثبت نام فقط 8 ثانیه زمان می برد

کدهای تخفیف محصولات برایتان ارسال می شود

تخفیفیاب+نیازمندی ها

آگهی های ویژه و فوری

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

سه شنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
سه شنبه, ۲۱ می ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است