دانستنی‌های زندگی

ناصر خان پس از مرگ همسر ازدواج نكرد+عكس ها

08 خرداد 1397
نویسنده 

ناصر ملک‌ مطیعی 22 فروردین 1309 در تهران متولد شد؛ سال ها بعد از ازدواج، صاحب دو فرزند شد و همسرش از دنيا رفت. ناصر خان پس از فوت همسر ديگر نخواست همسري اختيار كند.

بيجي كلوب (سايت عروس و داماد) محله بهارستان به دنيا آمد. پدرش کارمند وزارت پست و تلگراف بود و سال 1311 در خیابان سیروس سینما شرق را در مركز شرق تاسیس کرد كه بعد از چند ماه متضرر شد و سینما را تعطیل کرد.

ناصرخان دیپلمه رشته تربیت بدنی دانشسرای عالی تهران و معلم بود. سپس به تئاتر و دوبله روي آورد و به يكي از محبوب ترین بازیگر ایران تبدیل شد. شغل اصلي اش معلمي بود و همزمان، انجمن سینمای نمایش را هم اداره می کرد.

 

ورود به سينما و ازدواج

کم کم فعالیتش در تئاتر و نوشتن زیاد شد، ژاله علو پيشكسوت راديو او را تشويق مي كند تا در اين هنر ماندگار شود. بعد از فارغ‌ التحصیلی دوست داشت وارد عرصه سینما شود. زمینه ورزشی و سلامت بدنی اش شرايط را براي او مهياتر کرد و اولین فیلمش را در سال 1327 بازی کرد. 

او فردین را هم وارد سینما کرد، فردين را، مرحوم تختی به او معرفي كرد و خواست او را به سینما معرفی کند. ناصر ملک مطیعی سال ها پیش با زنی بنام مهین ازدواج کرد که از وی صاحب یک دختر بع نام شیرین و یک پسر بنام امیرعلی می شود. همسرش خيلي زودتر دار فاني را وداع مي گويد و ملک مطیعی بعد از مرگ همسرش دیگر ازدواج نمي كند.

 

پس از سال 57

بعد از انقلاب ناصر ملك مطيعي به دادگاه احضار شد، مانند بسياري ديگر از بازيگران و تعهدی از آنها گرفتند که کاری برخلاف نظر آنها انجام ندهند و ناصر مي گويد كه "اصلا دیگر نمی خواهم کار کنم. خسته شده ام."  بعد از مدتي به خارج از کشور مي رود و آنجا در یک فروشگاهی کار می‌ كند اما بعد از 5 – 6 ماه تصميم به بازگشت مي گيرد. خانه بزرگی در ونک داشت که گوشه حیاطش اتاقي را به توصیه رفقا و همسرش یک شیرینی‌ فروشی درست کرد. تا خسته می‌شد، سوار اتومبيلش به چالوس می‌ رفت؛ عاشق سفر بود و بيش از 15 بار مسیر اروپا به ایران را با اتومبیل طي كرده است.

 

بالاخره دوباره سينما

ناصر ملک‌ مطیعی که بعد از انقلاب 57 دیگر در تلویزیون و برنامه زنده حضور نداشت تا اينكه پس از ۳۵ سال دوری از سینمای ایران، بالاخره در فیلم نقش نگار ساخته علی عطشانی در سال 1392 بازی مي كند. در فصل جدید دورهمی مهمان این برنامه بود ولی اين برنامه اجازه پخش نمي گيرد. یکبار دیگر به برنامه من و شما آرش ظلی پور هم دعوت مي شود اما آن برنامه هم اجازه پخش نمي گيرد.

 

تلخ ترين خاطره

ناصر ملك مطيعي خاطره تلخ زيادي دارد؛ از پخش نشدن برنامه ها و مصاحبه ها و دوري اش از سينما تا نامهرباني هاي ديگر. اما يكي از خاطراتي كه خودش عنوان كرده اين است: «چند وقت پيش می خواستم از کنار خیابان به پیاده‌رو بروم ولی نمیتوانستم از جدول بپرم و از یک مرد جوان کمک خواستم. او نگاهي انداخت و با ناراحتی گفت ناصرخان تویی!! تو که بزن بهادر فیلمها بودی!! وقتی این را به من گفت من گریه ام گرفت.

 

وداع با دردها

ناصر ملک مطیعی كه مدتي به دليل بيماري كليه و تنفسي در بيمارستان آتيه تهران بستري بود در اخرین دقایق 4 خرداد 97 به دلیل عود بیماری و نارسایی کلیه برای همیشه چشمان خود را فروبست و جامعه هنری را داغدار کرد. مراسم خاكسپاري و بدرقه ناصر ملک مطیعی در محوطه‌ی اطراف خانه سینما 2 و حیاط آن با حضور جمع زيادي از مردم و سینماگران برپا شد.

 

فيلم هاي ماندگار

  • فیلم قیصر (کارگردان : مسعود کیمیایی) در نقش فرمون – 1348
  • فیلم طوقی (کارگردان : علی حاتمی در نقش آسید مصطفی – 1349
  • فیلم پهلوان مفرد (کارگردان : امان منطقی) در نقش مرشد – 1350
  • فیلم قلندر (کارگردان : علی حاتمی) در نقش قلندر – 1351
  • سریال سلطان صاحب قران (کارگردان : علی حاتمی) در نقش امیرکبیر – 1354

 

جوايز ارزشمند

برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره در سال ۱۳۵۰ برای بازی در فیلم سه قاپ + برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره در سال ۱۳۴۹ برای بازی در فیلم رقاصه شهر است. ناصر ملک مطیعی در سال ۱۳۴۹ و ۱۳۵۰ برنده تندیس "سپاس" برای بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. تنديسي كه در همین روز‌های عزادار بودن - از خانه دختر آن مرحوم سرقت مي شود تا درد آنها مضاعف شود!

 

  • منبع خبر: وبگردي بيجي كلوب

نظر کاربران

عضویت در خبرنامه تخفیفیاب بیجی کلوب

کاربر عزیز ثبت نام فقط 8 ثانیه زمان می برد

کدهای تخفیف محصولات برایتان ارسال می شود

تخفیفیاب+نیازمندی ها

آگهی های ویژه و فوری

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

سه شنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
سه شنبه, ۲۱ می ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است