دانستنی‌های زندگی

حضانت فرزند پس از ازدواج مجدد مادر

01 خرداد 1397
نویسنده 

چنانچه زوجین از یکدیگر جدا شوند طبق قانون و مصلحت کودک حضانت فرزندان چه دختر و چه پسر تا سن هفت سالگی برعهده مادر می باشد اما اگر مادر ازدواج كند چه؟

بي جي كلوب (سايت عروس و داماد) به نقل از شعار سال: در صورتیکه مادر ازدواج مجدد کند طبق ماده 1170 قانون مدنی حضانت فرزند از وی گرفته خواهد شد. البته اگر به دلایلی از قبیل فساد و انحطاط اخلاقی پدر و اثبات آن در دادگاه صالحه در این صورت حضانت از مادر سلب نخواهد شد.

همچنين چنانچه حضانت در اختیار مادر باشد پدر هنوز بر وی ولایت دارد به عبارت ساده تر حضانت که در خصوص امور تربیتی است برعهده مادر است و ولایت که رسیدگی در خصوص اداره و نگهداری و تصمیم گیری در امور مالی فرزند است برعهده پدر می باشد.

حضانت تا سن هفت سالگی برعهده مادر است و پس از آن در صورتیکه بین پدر و مادر اختلافی نباشد تا سن بلوغ برعهده پدر قرار می گیرد و در صورتیکه بین پدر و مادر در مورد حضانت پس از هفت سالگی اختلافی باشد باتوجه به مصلحت کودک دادگاه حضانت طفل را مشخص می­کند.

در بحث حفاظت که تا سن بلوغ ادامه دارد ملاک حضانت دختر و یا پسر نمی­باشد یعنی حتماً نباید حضانت دختر با مادر و پسر با پدر باشد بلکه آنچه که مصلحت کودک باشد آن به مرحله اجرا در می آید و پس از اینکه فرزند به سن بلوغ رسید چنانچه کارشناس مربوطه نظر بدهد که فرزند به سن بلوغ رسیده است وی می­تواند اراده خود را به پدر و مادر تحمیل کند که نزدکدام یک زندگی کند.

در هر حال پدر می بایستی هزینه­ های متعارف زندگی وی اعم از تغذیه – پوشاک تحصیل ودرمان و غیره را که به نفقه فرزند تعبیر می شود تامین کند. در زمانیکه حضانت فرزند برعهده طرف مقابل است هیچ یک از والدین حق ندارد دیگری را از دیدار و ملاقات با فرزندش محروم نماید و ضمانت اجرای این امر در قانون حمایت از خانواده آمده است؛ در ماده 54 تصریح کرده که مجازات آن بار اول پرداخت جزای نقدی درجه هشت و در صورت تکرار به حداکثر مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

  • منبع خبر: شعار سال

نظر کاربران

عضویت در خبرنامه تخفیفیاب بیجی کلوب

کاربر عزیز ثبت نام فقط 8 ثانیه زمان می برد

کدهای تخفیف محصولات برایتان ارسال می شود

تخفیفیاب+نیازمندی ها

آگهی های ویژه و فوری

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

سه شنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
سه شنبه, ۲۱ می ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است