ژورنال های بی جی کلوب

کاهش فرزندآوری ایرانیان رکورد جهانی را شکست

17 فروردين 1397
نویسنده 

همسر بیل گیتس درمجموعه توئیت هایی درباره تحولات جهانی به این نکته اشاره کرده است که سریع ترین کاهش نرخ باروری در تاریخ مربوط به زنان ایران است.

به گفته او میزان زاد و ولد از متوسط ۶.۵ فرزند به متوسط ۱.۶ فرزند طی ۴ دهه زسیده. حتی کمتر از زنان آمریکا با متوسط ۱.۹ فرزند.

براساس آخرین سرشماری جمعیت در سال ۱۳۹۵:میزان باروری کلی ایران در نقاط شهری ١.٨۶ فرزند،در نقاط روستایی ٢.۴٨ فرزند است. حداقل میزان باروری کشور در گیلان ١.٣٨، حداکثر آن در سیستان و بلوچستان ٣.٩۶ فرزند است.

 

سایت بین‌المللی داده‌های جهانی این اطلاعات را با آمار جهانی مقایسه و اعلام کرده است:

میانگین فرزندآوری ایرانیان در یک دهه از ۶.۲ بچه به ۳ بچه رسید.این سیر نزولی ادامه پیدا کرد و تا ۱.۲ هم رسید.

اما حالا میانگین فرزندآوری ایرانیان ۱.۷ است که از آمریکا، انگلیس و سوئد پایین‌تر است.نکته جالب درباره تغییر نرخ باروری در ایران، مدت ده ساله آن است که رکورد چین را هم شکست.

کشوری که با قانون اجباری تک‌فرزندی توانست در ۱۱ سال نرخ باروری را تغییر دهد.عوامل موثر بر پایین آمدن نرخ باروری ایران: سیاست‌های کاهش جمعیت پس از جنگ،بالا رفتن سن ازدواج،تغییر نگرش و رویکرد خانواده‌‌ها به فرزندآوری،افزایش طلاق و میل به تجرد

هر چند در سال‌های اخیر نرخ باروری رشد کرده و جمعیت ۹۰-۱۰۴ میلیونی برای ایران ۱۴۳۰ پیش‌بینی شده است؛ اما معاون مرکز آمار ایران می‌گوید:تعداد فرزندان در خانواده‌های کم‌بضاعت، بیشتر از ثروتمندان و تمایل مادران کم‌سواد و بی‌سواد به داشتن فرزند،

بیشتر از زنان تحصیلکرده است.

  • منبع خبر: اقتصاد برتر

بانک آگهی های بی جی کلوب

دانستنی های زندگی

آخرین فروشی ها و خدماتی ها

طراحی سایت و فروشگاه مجازی

دارای نماد دو ستاره

کانال بی جی کلوب

ساعت و تاریخ

جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
جمعه, ۲۰ آوریل ۲۰۱۸

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است