ازدواج آسان در روز عشاق

25 بهمن 1396
نویسنده 

چهاردم فوریه که در فرهنگ مسیحیان سده‌های میانه به نام سن ولنتاین یا «روز عشاق» نامیده شده از جمله سنت هایی است که در عصر مدرن با همان شدت و حرارت در فرهنگ غرب گرامی داشته می شود.

بی جی کلوب به نقل از ایران آنلاین: از سوی دیگر در سال های اخیر و پس از فراگیر شدن رسانه های شخصی و شبکه های اجتماعی، این روز به نحوی مورد توجه نسل جوان قرار گرفته که در بسیاری از کشورهای دور از فرهنگ غرب، همچون کشورهای آسیایی ترویج زیادی داشته است.

در آمریکا بسیاری از افراد به خصوص زوج های عجول در آستانه فرا رسیدن روز ولنتاین سعی می کنند خود را به شهر لاس وگاس برسانند تا از تسهیلات ویژه ای که به مناسبت این روز برای ازدواج آسان و سریع در نظرگرفته شده استفاده کنند.

از جمله جالب ترین این تدابیر صدور مجوز ازدواج در فرودگاه است، به نحوی که زوج های علاقمند می توانند در خروجی سالن تحویل بار در فرودگاه لاس وگاس مدارک مورد نیاز برای ثبت ازدواج خود را دریافت کنند.

 

سپندارمذگان سنتی در حال فراموش

روزهایی خاص در جهان نام گذاری شده اند، یکی از این روز ها روز ولنتاین یا همان روز عشق است که اکثر مردم جهان این روز را جشن می گیرند.

به گزارش مرور نیوز، این روزها به دلیل روز ولنتاین همه جا بوی عشق به خود گرفته است. این مناسبت که هر سال در روز  14 فوریه مصادف با 25 بهمن برگزار می شود طرفداران خاص خودش را در سراسر جهان دارد چرا که عشق و دوست داشتن موهبتی جهانی است.

سابقه تاریخی روز ولنتاین به جشنی که به افتخار قدیس والنتین در کلیساهای کاتولیک برگزار می‌شد، بازمی‌گردد. روز والنتین برگرفته از سنن روم باستان و مسیحیت می‌باشد. این ابراز عشق معمولا با فرستادن کارت ولنتاین یا خرید هدایایی مانند گل سرخ انجام می‌شود.

 

داستان های مختلف روز ولنتاین

طبق یک افسانه مشهور در سده سوم میلادی، در روم باستان در دوران فرمانروایی کلاودیوس دوم کشیشی به نام والنتین می زیسته است. کلودیوس عقیده داشت مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. از این رو ازدواج را برای مردان جوان امپراتوری روم قدغن می کند. والنتین معتقد بود که این حکم ناعادلانه است؛ لذا مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می کرد. هنگامی که کلاودیوس این امر را دریافت، والنتین را به مرگ محکوم کرد.

افسانه دیگر می گوید شاید کشیش والنتین به علت نجات دادن و فراری دادن مسیحیان از آزار و شکنجه رومیان کشته شده باشد. مطابق یک افسانه، کشیش والنتین خود عاشق دختر زندانبانش شده و نخستین کارت ولنتاین را خود او قبل از مرگش برای آن دختر فرستاد و در آن نوشت «از طرف والنتین تو».

 

ولنتاین در مجامع مسلمان

برخی از علمای مسلمان بخصوص از اهل سنت از آن رو که این یک رسم رومی و مسیحی است بزرگداشت آن را بدعت شمرده و حرام دانسته‌اند.

گروهی نیز روز ولنتاین را به علت ترویج مصرف گرایی تقبیح می‌کنند. این افراد جنبشی را به نام ضد ولنتاین گرایی ایجاد کرده و افراد را تشویق به اهدای هدایای ارزان یا رایگان می‌کنند. از دید برخی در ایران نیز ولنتاین مظهر تجمل گرایی و مصرف گرایی شده‌است. به نظر آن‌ها جوانان بیش از آنکه به ابراز محبت بپردازند به ارزش مادی هدایا توجه دارند؛ لذا هدیه بسیار گران قیمت را مظهر علاقه می‌پندارند.

 

جشن سپندارمذگان

گروهی دیگر به جای روز ولنتاین، جشن اسفندگان (سپندارمذگان) را که برگرفته از آیین‌های ایرانی است و در روز پنجم اسفند برگزار می شود را پیشنهاد می کنند.

ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌است که ایرانیان باستان، روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانستند و به همین مناسبت این روز، عید زنان به‌شمار می‌رفت و مردم به جهت گرامی داشت، به آنان هدیه داده و بخشش می‌کردند.

اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان دوره هشتم مجلس شورای اسلامی جشن مهرگان را روز عشق حقیقی و واقعی در فرهنگ ایرانی می‌داند و به نظر وی مردم باید به جای ولنتاین این روز را زنده کنند. با این وجود این روز در میان بسیاری از جوانان ایرانی محبوب است و آن را گرامی می‌دارند.

 

هدایای مرسوم روز ولنتاین

در کشورهای اروپایی و آمریکایی دادن شکلات به عنوان هدیه روز ولنتاین از شهرت خاصی برخوردار است. تزئین شکلات و پختن انواع آن نیز از آداب این روز به‌شمار می‌رود.

همچنین گل‌ها یکی از نشانه‌های سنتی ابراز عشق هستند. در قدیم، از گل‌ها و شکوفه‌ها برای تبادل پیام‌های مختلف به‌صورت رمز استفاده می‌کردند و ازآنجا که در زبان گل‌ها، گل رز (به‌ویژه گل رز سرخ) نشانه‌ی عشق است، از همه‌ی گل‌ها پرفروش‌تر و محبوب‌تر است.

قلب‌های قرمز از نمادهای ولنتاین هستند. قرمز از قدیم به عنوان رنگ خون شناخته می‌شود. در گذشته، آدم‌ها فکر می‌کردند همان قلبی که مسئول گردش خون در بدن است، پذیرنده‌ی حس عشق نیز هست. در واقع، وقتی مصریان باستان اجسادشان را مومیایی می‌کردند، به غیر از قلب همه‌ی اندام‌های جسد را از بدن در می‌آوردند، زیرا باور داشتند قلب تنها بخش ضروری بدن برای سفر به سوی ابدیت است.

  • منبع خبر: ایران آنلاین / مرورنیوز

آگهی‌های ویژه و فوری

جستجو در آگهی ها

دانستنی‌های زندگی

ژورنال‌های جديد

دارای نماد دو ستاره

ساعت و تاریخ

جمعه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۸
جمعه, ۲۰ سبتامبر ۲۰۱۹

تمام حقوق برای بی جی کلوب محفوظ است